Zespół badawczy

DR HAB. WOJCIECH KUCHARSKI

– historyk i archeolog, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się historią średniowiecza i czasów najnowszych, szczególnie religijnością, historią Kościoła i relacjami dyplomatycznymi PRL ze Stolicą Apostolską, historią codzienności, metodologią oral history. W swoim dorobku ma kilka monografii, z których najważniejsze to: „Beatus Ceslaus natonie Polonus. Dzieje kultu błogosławionego Czesława”, Kraków 2012; „Komuniści i Watykan. Polityka komunistycznej Polski wobec Stolicy Apostolskiej 1945 – 1974”, Warszawa 2019. Autor opracowań dotyczących historii orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. Założyciel „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”. W oparciu o metodę historii mówionej zrealizował i nadzorował szereg projektów badawczych dotyczących powojennych losów Dolnego Śląska. Zastępca redaktora w „Śląskim Kwartalniku Historycznym Sobótka”. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej oraz Rady Naukowej Instytutu Śląskiego w Opolu. 

Adres e-mail: wojciech.kucharski@zajezdnia.org 

ORCID iD: 0000-0002-1599-5659 

DR KATARZYNA BOCK-MATUSZYK

– historyk, doktor nauk humanistycznych, absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Działu Badawczego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, redaktor naczelna „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”, vice-prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. 

Adres e-mail: katarzyna.matuszyk@zajezdnia.org 

ORCID iD: 0000-0003-4693-1460 

DR KAMIL BORECKI

– historyk, doktor nauk humanistycznych i główny specjalista w Dziale Badawczym w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”. Interesuje się dziejami politycznymi i społecznymi II Rzeczypospolitej oraz tematyką związaną z antykomunizmem – zarówno tym przedwojennym, jak i w dobie Polski Ludowej. 

DR EWA MAJ

– amerykanistka, absolwentka historii Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się historią dyplomacji polskiej w okresie PRL, a także prowadzi badania nad historią mówioną. Główny specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i zastępczyni redaktor naczelnej „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”. Studentka i pasjonatka psychologii. 

Adres e-mail: ewa.maj@zajezdnia.org 

ORCID iD: 0000-0002-0015-4523 

 

MARCIN MUSIAŁ

– absolwent historii i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, doktorant w Zakładzie Historii Śląska w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik Działu Badawczego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii kultury, zaś w ramach dysertacji bada proces kształtowania tożsamości organizacyjnej śląskich franciszkanów reformatów w okresie nowożytnym. 

Adres e-mail: marcin.musial@zajezdnia.org 

ORCID iD: 0000-0001-8661-9290 

MAREK SZAJDA

– absolwent historii i etnologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował także w Krakowie, Tel Awiwie i Jerozolimie. Doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się historią i kulturą Żydów, najnowszą historią Polski, dziejami Śląska, regionalistyką oraz historią mówioną. Członek redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej” oraz sekretarz redakcji „Rocznika Jeleniogórskiego”. Współautor i redaktor książek: „Wielka Wojna w cieniu Karkonoszy” (2018), „Pamięć o szkole i mieście” (2018), „Jelenia Góra i region Karkonoszy w XX wieku” (2019). 

Adres e-mail: marek.szajda@zajezdnia.org 

ORCID iD: 0000-0002-1938-6762 

© Centrum Historii Zajezdnia 2023 All right reserved.