Drodzy Państwo,
wszyscy mierzymy się z rzeczywistością życia w czasie epidemii. Chcę się podzielić doświadczeniem zespołu Centrum Historii Zajezdnia w tych dniach.
Zgodnie z zaleceniami władz nasza instytucja została zamknięta dla publiczności już w środę po południu. Tętniące życiem przestrzenie Zajezdni opustoszały. Jednak nie zaprzestaliśmy pracy. W ciągu kilkunastu godzin udało się zorganizować pracę zdalną dla niemal całego zespołu. Zdalnie opracowywane są zbiory i program działań edukacyjnych, który będzie od przyszłego tygodnia realizowany online. Chcemy w tym trudnym czasie powiedzieć wrocławianom, że ich instytucja działa i będzie poprzez Internet dostarczać różnych możliwości uczestnictwa w kulturze, bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim można wirtualnie zwiedzać naszą wystawę główną „Wrocław 1945-2016”.
Na Facebooku będziemy w najbliższych dniach powracać do zrealizowanych przez Ośrodek „Pamięć i Przysżłość” w ciągu ostatnich 13 lat wystaw i wydarzeń. Udostępniamy też wszystkie nasze wystawy online oraz wiele filmów i prac naukowych – może właśnie teraz jest dobry czas, żeby na spokojnie z tego skorzystać. Będziemy publikować materiały, które pomogą spędzić mądrze i radośnie czas w domach z małymi dziećmi – kolorowanki i pomysły na zajęcia. Postaramy się zatelefonować do wszystkich świadków historii, którzy zostawili nam dane kontaktowe, by mieć wiedzę o ich potrzebach i – na miarę naszych możliwości – okazać im pomoc.
Zachęcamy też, by wykorzystać czas kwarantanny do spisywania historii rodzinnych, przeglądania albumów, okazywania troski bliskim, zwłaszcza seniorom. Rodzinne relacje, ale też spisane historie, to wielkie dobro dla każdego z nas, dla naszych rodzin, dla społeczeństwa.
W Centrum Historii Zajezdnia dozór budynków i zbiorów jest zapewniony. Funkcjonuje obieg dokumentów, instytucja realizuje płatności i wszelkie obowiązki. Można się z nami kontaktować – choć w obecnej sytuacji prosimy o korzystanie z adresu email sekretariat@zajezdnia.org. Wszystkie te zmiany w funkcjonowaniu instytucji nastąpiły w ciągu kilkunastu godzin i były możliwe dzięki solidarnemu i zdyscyplinowanemu działaniu całego naszego zespołu. Jestem za to bardzo wdzięczny.
Konieczne utrudnienia, które chronią nasze życie i zdrowie, stanowią okazję do okazywania solidarności. Tak się złożyło, że w bieżącym roku program naszej instytucji jest związany z tematyką historii „Solidarności”, w związku z rocznicą jej powstania. To w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej „Solidarność” miała swoją dolnośląską kolebkę. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy tak szybko i konkretnie czerpać z tego doświadczenia historycznego. Solidarność to jeden i drugi…, to wzajemne zrozumienie i wsparcie, mimo różnic. We Wrocławiu już nieraz pokazaliśmy tego ducha – w czasie wielkiej powodzi, w latach osiemdziesiątych, a nasi dziadkowie i rodzice w pionierskich, powojennych czasach… Potrafimy to!
Nasze wystawy online:
1. Wystawa główna – wprowadzenia do działów
2. Wirtualne zwiedzanie wystawy głównej
3. Interaktywna mapa do umieszczania biogramów bliskich urodzonych ok 1900 r. pelnoletni.zajezdnia.org
4. Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej”
5. Zwiedzanie online wystawy „Raj doczesny komunistów” [zobacz 3D | zobacz 2D]
6. Wystawa o demonstracji w 2. rocznicę porozumień sierpniowych, która odbyła się 31 sierpnia 1982 we Wrocławiu i Lubinie 31sierpnia1982.pl
7. Wystawa „(Nie)zapomniany bohater Wrocławia trener Władysław Żmuda”
8. Wystawa „Z pamiętnika młodej lekarki. Ewa Szumańska”
9. Wystawa „Jerzy Woźniak – człowiek do zadań specjalnych“
10. Dostęp on-line do zbiorów www.zajezdnia.org/katalogi-zbiorow
11. Dostęp on-line do Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej
12. Strona z zasobami Sieci Ziem Zachodnich i Północnych
/-/ dr Marek Mutor
Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia