Zapraszamy na międzynarodową debatę online „Rozliczenia z komunizmem. Sukcesy i porażki”
„Rozliczenia z komunizmem po 30 latach. Sukcesy i porażki / Dealing with the communist past. Succes and failurs over the last 30 years” – taki tytuł nosi debata online organizowana przez Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z zagranicznymi instytucjami. Już 24 lipca o godzinie 18:00 na profilu Facebook Zajezdni w debacie wezmą udział naukowcy pochodzący z czterech europejskich krajów, w których w przeszłości panował komunistyczny reżim.
W dyskusji moderowanej przez Prezydenta Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia dr. Łukasza Kamińskiego udział wezmą trzy badaczki z Rumunii, Albanii oraz Litwy: Maria Axinte, dr Jonila Godole i dr Monika Kareniauskaitė. Jakie zagadnienia zostaną poruszone podczas debaty? Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami komunistycznymi każdego z tych krajów oraz problemów związanych z radzeniem sobie z przeszłością po upadku poprzedniego ustroju. W Polsce przykładami takimi jest niewątpliwie silny przykład ruchu oporu, w tym ruchu „Solidarności” oraz negocjacje z komunistycznymi władzami w ramach obrad przy okrągłym stole, które doprowadziły do upadku komunistycznego ustroju, jednocześnie utrudniając karanie zbrodni na wiele lat.
Badacze podzielą się opiniami na temat dzisiejszej sytuacji w ich kraju oraz spuścizny jaką po 30 latach od upadku pozostawił po sobie komunizm. Uczestnicy dyskusji pochylą się także nad przyszłością i zastanowią nad tym, co należy zrobić w przyszłości, na jakich problemach się skupić w badaniu komunizmy oraz co jeszcze można zrobić dla upamiętnienia ofiar reżimu w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2 kwietnia 2009 roku w sprawie świadomości europejskiej i totalitaryzmu.
Udział w debacie jest bezpłatny. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim.
W debacie udział wezmą:
Maria Axinte – założycielka i dyrektorka Pomnika Pamięci w rumuńskim Pitești oraz wydawnictwa Manuscris. Absolwentka University of the Arts w Londynie, Wimbledon College of Art i Uniwersytetu w Bukareszcie.
Dr Jonila Godole – dziennikarka, pisarka, tłumaczka. Założycielka i dyrektorka Instytutu na rzecz Demokracji, Mediów i Kultury, wykładowczyni Uniwersytetu w Tiranie, wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Instytutu Badań nad Przestępstwami i Konsekwencjami Komunizmu. Absolwentka Uniwersytetu w Tiranie i Uniwersytetu im. Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie.
Dr Monika Kareniauskaitė – historyczka, badaczka Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Członkini Rady Nadzorczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Absolwentka Uniwersytetu w Wilnie, stypendystka stypendiów badawczych szwajcarskiego Uniwersytetu w St. Gallen oraz Uniwersytetu Yale.
Dr Łukasz Kamiński – historyk, absolwent i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem lub współautorem kilkuset pozycji naukowych, których tematykę skupia na dziejach społecznych Polski Ludowej i Krajów Europy Środkowej. Uhonorowany został licznymi wyróżnieniami i odznaczeniami, takimi jak: Złoty Krzyż Zasług czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który wręczony został mu w 2009 roku z rąk ówczesnego prezydenta Polski – Lecha Kaczyńskiego. W przeszłości związany z Instytutem Pamięci Narodowej, obecnie Prezydent Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia – organizacji zajmującej się propagowaniem wiedzy na temat reżimów totalitarnych, a także upamiętnianiem ich ofiar.
Partnerdzy debaty:
Platform od European Memory and Concience
Pitești Prison Memorial
Institute for Democracy Media and Culture
Genocide and Resistance Resarch Centre od Lithuania