Obchody 41. rocznicy powstania „Solidarności”
Miniony weekend upłynął pod znakiem upamiętnienia wydarzeń sprzed 41 lat. Powstanie Solidarności uczciliśmy pamięcią o jej działaczach oraz koncertami wROCK for Freedom. Nie zabrakło okazji do wykazania się współczesną solidarnością, czyli zaszczepienia przeciw covid-19.
Powstanie „Solidarności” jest wydarzeniem, które na zawsze odbiło się na kartach polskiej historii, a dla Centrum Historii Zajezdnia ma ono szczególne znaczenie. To w tym miejscu 41 lat temu miał miejsce początek wrocławskiego strajku, zainicjowany przez kierowcę Tomasza Surowca. Zablokował on bramy Zajezdni nr VII, uniemożliwiając wyjazd pozostałym pojazdom. Brak autobusów został szybko zauważony przez oczekujących na nie ludzi. To tylko sprawiło, że informacja o strajku szybko się rozniosła i zaczęli do niego dołączać pracownicy kolejnych zakładów pracy. Kilka godzin później powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
Jak co roku z tej okazji w Zajezdni odbył się dwudniowy koncert „wROCK for Freedom”. Pierwszego dnia, 28 sierpnia, na scenie wystąpił zespół KULT, któremu przewodził Kazik Staszewski, drugiego z kolei mieliśmy możliwość usłyszeć największe polskie rockowe hity lat 80. Był to też dzień poświęcony pamięci zmarłego Krzysztofa Krawczyka.
Niedzielne obchody rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów na grobach Kazimierza Michalczyka, Piotra Bednarza i Marii Zapart na Cmentarzu Grabiszyńskim. Po uroczystej mszy św. przy Alei Pracy pod przewodnictwem abp. Kupnego delegacje związkowe wraz pocztami sztandarowymi przeszły na teren Centrum Historii Zajezdnia i złożyły kwiaty przed tablicą pamiątkową. W uroczystościach uczestniczyli oraz przedstawiciele premiera, marszałka województwa, prezydenta miasta, przedstawiciele komitetów związkowych z przewodniczącym Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso na czele, a także przedstawiciele Solidarności Walczącej oraz organizacji kombatanckich i emeryckich. Przedstawicielami Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” byli dyrektor Marek Mutor oraz Zastępca dyrektora ds. programowych Andrzej Jerie.
Dodatkowo, od godziny 12 do 1,9 w Zajezdni stacjonował Szczepciobus, dzieki któremu z jednodawkowego szczepienia przeciw covid-19 skorzystało ponad 170 osób.
Z okazji 41. rocznicy strajku od piątku fasada Zajezdni jest podświetlona na biało-czerwono. Światła zgasną we wtorek 31 sierpnia, w dniu podpisania porozumień sierpniowych.