Prawdziwa podróż w czasie podczas otwarcia wystawy „Machiny Leonarda da Vinci”!
Weekend otwarcia wystawy za nami. Odwiedzający mogli się przekonać, że nasza interaktywna wystawa „Machiny Leonarda da Vinci” jest dla każdego – dla małego i starszego.
Zwiedzający odwiedzili warsztat geniusza, zobaczyli repliki jego słynnych obrazów, a także rekonstrukcje machin oparte na szkicach mistrza. Licznie uczestniczyli w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie z przewodnikami, a na konkretnych przykładach poznali wiele ciekawostek z życia i twórczości Leonarda da Vinci.
Dziękujemy Wam, za tę wspólną podróż w czasie!
PS. Przypominamy, że wystawę „Machiny Leonarda da Vinci” możecie zobaczyć do 15 maja 2022 r.
JM
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-01-24 13:33:262023-12-21 14:53:09PODSUMOWANIE WEEKENDU OTWARCIA WYSTAWY „MACHINY LEONARDA DA VINCI”!
Rok 2022 został ogłoszony we Wrocławiu rokiem Edyty Stein. Jest to doskonała okazja do przybliżenia współczesnym tej postaci. Chcemy to robić w sposób ciekawy i nieszablonowy. Jednym z takich pomysłów jest projekt solarygraficzny „Edyta Stein – wpisana we Wrocław”.
Solarygrafia jest relatywnie młodą, ale szybko rozwijającą się techniką fotograficzną. Została wynaleziona i rozpropagowana w 2000 roku przez Diego Lopeza Calvina, Sławomira Decyka i Pawła Kulę. Technika wykorzystuje zasadę działania fotografii otworkowej (camera obscura) oraz innowacyjnego podejścia do światłoczułości czarno-białego papieru fotograficznego. Owy papier umieszczony wewnątrz kamery otworkowej wykonanej z przedmiotów codziennego użytku, ulega samoczynnej zmianie barw pod wpływem padającego światła. Jest to możliwe dzięki bardzo małemu otworkowi rzędu 0.1 – 0.3 mm wykonanym w kamerze (mała aperatura). Po zaplanowanym czasie naświetlania papier skanuje się i po obróbce kolorów w programie graficznym otrzymuje się obraz pozytywowy. Kombinacja małej apertury i małej światłoczułości papieru fotograficznego nie traktowanego odczynnikami chemicznymi pozwala osiągnąć ekstremalnie długie czasy naświetlania wahające się od jednego tygodnia do nawet jednego roku. Na obrazie solarygraficznym zapisują się jedynie obiekty niezmieniające położenia względem kamery. Jedynym obiektem pozostającym w ciągłym ruchu względem kamery jest Słońce. Jako obiekt emitujący silne światło zapisuje się w postaci jasnych linii przerywanych okresami zachmurzenia. Na solarygrafii wykonanej pomiędzy przesileniami (21 grudnia, 21 czerwca) zapisują się wszystkie możliwe trajektorie Słońca na niebie. Dolna linia reprezentuje przesilenie zimowe, a górna przesilenie letnie.
W ramach projektu „Edyta Stein – Wpisana we Wrocław” chcielibyśmy wykonać około 30 kamer solarygraficznych, które umieszczone na stabilnych konstrukcjach rejestrować będą miejsca we Wrocławiu związane z Edytą Stein – św. Teresą Benedyktą od Krzyża. Postać Edyty Stein na trwało wpisała się w historię Wrocławia. Projektem tym chcemy zwrócić uwagę na budowle, miejsca tj.: parki czy charakterystyczne budynki Wrocławia związane właśnie ze świętą. Solarygrafia ukazywałaby te obiekty pozbawione czynnika przemijającego, czynnika zmiennego, pozostawiając jedynie niezmienne architektoniczne wątki, z którymi to Filozofka miała związek. Analogia do przemijającego życia ludzkiego i związek z faktem gdy Edyta Stein opuszczała Wrocław jest nieodzowna. Podobnie jak ludzie przechodzący się w polu widzenia kamery solarygraficznej nie pozostawiają widzialnego śladu to dziś po Edycie Stein pozostały we Wrocławiu m.in. właśnie budynki i znaki pamięci.
Ideą, która przyświeca inicjatorowi projektu jest, przeniesienie odbiorcy w przestrzeń wieczności tak aby mógł w miarę możliwości jak najgłębiej z nią obcować już w przestrzeni publicznej. Samo patrzenie na półroczną fotografię pobudza do przemyśleń o długich okresach czasu, kierując myśli ku wieczności. Dodatkowo kamery umieszczone podczas naświetlania w przestrzeni publicznej, narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, a także na zniszczenie i dewastację. Te aspekty procesu twórczego przenoszą odbiorców do miejskiego kontekstu związanego z Edytą Stein.
Projekt zakłada także innowacyjne podejście do aspektu wystawienniczego. Po półrocznej ekspozycji przygotowane zostaną fotogramy solarygraficzne, które będą mogły być wystawiane w klasyczny sposób. Dodatkowo w miejscach instalacji kamer w postaci tablic umieszczone zostaną informacje o projekcie z krótką wzmianką historyczną o powiązaniu z Edytą Stein. Na tablicy zostanie wydrukowana solarygrafia, która ukazuje daną przestrzeń. Tego typu ekspozycja jest nowatorska i bardzo rzadka, pozwala aby obraz solarygraficzny był prezentowany dokładnie w miejscu wcześniejszego naświetlania w przestrzeni publicznej. W ten sposób odbiorca znajdzie się na granicy dwóch czasów: chwili obecnej oraz półrocznego czasu naświetlania. Dodatkowo na każdej tablicy umieszczony zostanie kod QR kierujący na specjalnie stworzoną stronę internetową, na której to użytkownik będzie mógł ściągnąć aplikację rzeczywistości rozszerzonej. Po anamorficznym przekształceniu płaskiego obrazu solarygraficznego do 3D odbiorca będzie mógł ruchem Smartfonu zobrazić fragment solarygrafii odpowiadający kierunkowi widzenia. Stworzy to możliwość do porównania obrazu solarygraficznego z obrazem chwilowym. Jest to szczególnie interesujące z powodu widocznych linii Słońca, które można zauwazyć na obrazie solarygraficznym. Umożliwi to zobaczenie wszystkich możliwych położeń tej gwiazdy w danym miejscu. Odbiorca zobaczy gdzie Słońce wschodzi, góruje i zachodzi. Zobaczy, że w miesiącach zimowych jest niżej i często jego promienie nie docierają do poziomu ulicy. Pozwoli to na ukazanie rytm pór roku widoczny w jednym mgnieniu oka.
Maciej Łukasz Zapiór – wrocławianin, pomysłodawca, inicjator projektu.
Solarygrafią zajmuje się od roku 2004. Jako heliofizyk astronom w pracy naukowej zajmuje się dynamiką protuberancji Słonecznych oraz analizą danych spektroskopowych z obserwacji satelitarnych i naziemnych. Jego prace wystawiane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych tych w kraju jak i zagranicą. Uczestnik znanych festiwali fotografii otworkowej i analogowej. Laureat wielu nagród w konkursach fotograficznych: Astronomy Picture of the Day (2009, 2014), Palmafotogràfica (2014, 2015) czy Earth Science Picture of the Day (2014, 2015). Główny organizator Międzynarodowego Spotkania Solarygrafistów. Popularyzator solarygrafii, który przeprowadził prawie 40 warsztatów solarygraficznych, autor 5 artykułów nt. solarygrafii w czasopismach popularno-naukowych. Współautor pierwszej analemmy zarejestrowanej metodą solarygraficzną. Od 2013 wspólnie w Łukaszem Fajfrowskim prowadzi stronę internetową www.analemma.pl poświęconą tematyce solarygrafii.
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-01-21 12:44:442023-12-21 14:53:09Inspiracje Roku Edyty Stein!
Świętujmy razem Dzień Babci i Dziadka przy rodzinnych historiach i opowieściach, a jeśli mowa o historii to nie ma lepszego miejsca niż właśnie to, gdzie zaczyna się Wrocław.
W najbliższy piątek, 21 stycznia zachęcamy do odwiedzenia Centrum Historii Zajezdnia gdyż Babcie i Dziadkowie, którzy przyjdą ze swoimi wnukami będą mogli zwiedzać naszą wystawę główną „Wrocław 1945-2016” za darmo.
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-01-20 11:28:472023-12-21 14:53:09Dzień Babci i Dziadka
Informujemy, że w sobotę 15 stycznia br. Centrum Historii Zajezdnia będzie zamknięte dla odwiedzających.
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-01-12 10:48:162023-12-21 14:53:0915.01 ZAJEZDNIA NIECZYNNA
4 lutego o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie promujące książkę autorstwa Adama Burakowskiego, Aleksandra Gubrynowicza i Pawła Ukielskiego zatytułowaną „1989. Jesień Narodów”. Spotkanie poprowadzi Łukasz Kamiński.
W 1989 roku na oczach zdumionego świata zawalił się system komunistyczny. Od rozpoczęcia rokowań Okrągłego Stołu w Polsce w lutym, aż po rozstrzelanie Eleny i Nicolae Ceauşescu w grudniu – Europa Środkowa i Wschodnia przeszła przez burzliwy, choć wyjątkowo mało krwawy proces wyzwalania się spod reżimu komunistycznego. Dziś, ponad 30 lat po tamtych wydarzeniach, wydaje się, iż perspektywa jest wystarczająco odległa, by bez emocji prowadzić badania porównawcze.
Główne wydarzenia omawiane i analizowane przez autorów książki działy się jesienią 1989 roku. Zbiorowymi aktorami tych wydarzeń były niewątpliwie narody wybijające się na niepodległość po 45 latach zniewolenia. Rozważania dotyczące każdego z omawianych państw zostały podzielone na trzy zasadnicze bloki – ostatnie lata komunizmu, bezpośredni proces upadku reżimu oraz efekty tego procesu z perspektywy 30 lat.
W spotkaniu, które poprowadzi dr Łukasz Kamiński udział wezmą:
dr hab. Aleksander Gubrynowicz. Doktor praw, znawca problematyki krajów bałtyckich, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Wiceprezes Fundacji im. Nowickiego, w której koordynuje działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego w Polsce. Autor szeregu artykułów opublikowanych w prasie specjalistycznej – prawniczej i politologicznej. Współautor wydanego przez ISP PAN „Słownika biograficznego Europy Środkowo-Wschodniej XX w”. oraz redaktor książek: „Europejskie prawo gospodarcze: nowe tendencje” oraz „Wspólnoty Europejskie w orzecznictwie sądowym państw członkowskich”.
dr Paweł Ukielski. Politolog, historyk. Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykładowca Collegium Civitas. Od 2011 r. członek Rady Wykonawczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. W latach 2014-2016 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Naukowo zajmuje się współczesnymi przemianami w Europie Środkowej po 1989 r., środkowoeuropejską współpracą regionalną, podziałem Czechosłowacji i relacjami czesko-słowackimi oraz polityką historyczną. Autor monografii „Aksamitny rozwód. Rola elit politycznych w procesie podziału Czechosłowacji”. Publikował w licznych naukowych periodykach w Polsce i Europie.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu publikacji.
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-01-11 11:12:152023-12-21 14:53:09Zapraszamy na spotkanie z autorami książki „1989. Jesień Narodów”
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.