Przedstawiciele Centrum Historii Zajezdnia uczestniczyli w tegorocznych obchodach Memory Days w Tiranie!
Jest to jedno z największych wydarzeń związanych z kulturą pamięci na Bałkanach organizowanych przez IDMC-Instituti për Demokraci, Media & Kulturë oraz Konrad Adenauer Stiftung.
Obchody są organizowane nieustannie od 11 lat.
Na dziewięciodniowe obchody (17-25.02.2022) składało się wiele spotkań, konferencji i wernisaży. Międzynarodowa Konferencja pt. „Communist Myths. Before and after the system change” była okazją do zabrania głosu przez dyrektora Centrum Historii Zajezdnia. Dr Marek Mutor opowiedział m.in. o działalność Centrum i polskim doświadczeniu w radzeniu sobie z komunistyczną przeszłością.
ES
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-28 15:27:152023-12-21 14:52:57Memory Days w Tiranie!
Бракує слів, щоб могти висловити обурення щодо злочину, який зараз відбувається – агресія Російської Федерації проти України. Ми думками з нашими інституційними партнерами та друзями з України, особливо зі Львова та Києва. Дорогі друзі, ми віримо, що світ зможе захиститти Вашу країну. Ми шоковані тим, що відбувається, і можемо лише здогадуватися, як важко Вам і Вашим близьким.
Ми поділяємо думку одного з наших партнерів, який стверджує, що «Сьогоднішня війна між Російською Федерацією та Україною стала можливою у таких масштабах, тільки через те, що злочини радянського комуністичного тоталітарного режиму не були належним чином засуджені суспільством. Це яскраво видно на словах і вчинках Президента Російської Федерації. Цю роботу ще треба зробити після того, як цивілізований світ переможе агресора!» Ми з Вами!
Директор Центру історії Заєздня з усією командою
—
Jesteśmy z Wami!
Brakuje słów, by wyrazić nasze oburzenie wobec zbrodni, która właśnie się dzieje – agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jesteśmy myślami z naszymi partnerami instytucjonalnymi i przyjaciółmi z Ukrainy, szczególnie ze Lwowa i Kijowa. Drodzy, wierzymy, że świat stanie w obronie Waszego kraju. Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się dzieje i możemy się tylko domyślać, jak Wam i Waszym bliskim jest ciężko.
Podzielamy opinię jednego z naszych partnerów, który twierdzi, że „Dzisiejsza wojna pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą stała się możliwa na dużą skalę, ponieważ zbrodnie sowieckiego komunistycznego reżimu totalitarnego nie zostały właściwie potępione przez społeczność. To wyraźnie widać w słowach i czynach prezydenta Federacji Rosyjskiej. Ta praca musi być jeszcze wykonana po zwycięstwie cywilizowanego świata nad agresorem!” Jesteśmy z Wami!
Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia wraz z całym zespołem
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-24 10:13:282023-12-21 14:52:57Ми з Вами! /Jesteśmy z Wami!
Konkurs „Moje wrocławskie święta” już za nami! Otrzymaliśmy wiele wspaniałych zgłoszeń, które można było nadsyłać do 31 stycznia. Choć wybór laureatów nie był łatwy, prezentujemy najlepsze otrzymane prace.
Kategoria przedszkolaki:
I miejsce – Solomiia Kobeliatskaya (5 lat), „Jeżdżę w górach”
II miejsce – Varvara Drabysheuskaya (4 lata), „Jestem w ZOO”
III miejsce – Oleksij Dovzhenko (5 lat), praca bez tytułu
Kategoria klasy 1-3:
I miejsce – Bohdan Midrihan (kl. 1), „Marzę o świętach u Babci i Dziadka”
II miejsce ex aequo – Hanna Fecio (kl. 2), „Chrystus się narodził! Sławmy Jego!”
oraz Roman Dobrzański (kl. 1), „Diduch do chaty – biada z chaty”
III miejsce ex aequo – Ksenia Sukhyi (kl. 1), „Życzę wesołych świąt”
oraz Alina Tyukulmina (kl. 2), „Jeżdżę na nartach”
Ogromne gratulacje dla wszystkich laureatów! Wasz talent artystyczny zrobił na nas niemałe wrażenie.
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-18 10:36:472023-12-21 14:52:57Wyniki konkursu „Moje wrocławskie święta”
Album stanowi przekrojowe ujęcie twórczej aktywności Mariusza Mikołajka: wrocławskiego malarza i animatora wydarzeń kulturalnych. Publikacja prezentuje wyjątkowo bogaty zbiór reprodukcji prac, które powstały na różnych etapach ponadczterdziestoletniej działalności artysty. Materiał opatrzono nie tylko szkicami krytycznymi autorstwa Mirosława Jasińskiego, Anny Mikołajek, Renaty Rogozińskiej, Andrzeja Saja oraz Katarzyny Zahorskiej, ale także osobistymi refleksjami Mariusza Mikołajka, co umożliwia pełne i głębokie obcowanie z twórczością artysty. Dzięki obszernej dokumentacji fotograficznej artystycznych działań Mariusza Mikołajka album stanowi również źródło refleksji na temat aspektu oddziaływania sztuki na odbiorców oraz jej funkcjonowania w przestrzeni – nie zawsze oczywistej.
Mariusz Mikołajek urodził się 5 lutego 1958 roku we Wrocławiu. W grudniu 1984 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, prezentując na wystawie w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim prace dyplomowe zrealizowane w pracowni Konrada Jarodzkiego. Zarówno same obrazy, jak i miejsce ich eksponowania wywołały reakcję ze strony aparatu bezpieczeństwa, któremu Mariusz Mikołajek był już wcześniej znany jako angażujący się w protesty buntownik: prace zostały wtedy zaanektowane przez władzę, a na uczelnię nałożono zakaz ich prezentowania.
Działania twórcze Mariusza Mikołajka daleko wykraczają poza tradycyjnie rozumiane malarstwo. Artysta dopełnia swoją wypowiedź także pozamalarskimi akcjami i otwartymi eventami (performans, wideo, instalacja, mural), które pozwalają mu na głębsze nawiązanie dialogu z drugim człowiekiem oraz na uwrażliwianie i otwieranie odbiorców z różnych grup społecznych na sztukę.
Teksty: Anna Mikołajek, Mariusz Mikołajek, Andrzej Saj, Renata Rogozińska, Katarzyna Zahorska, Mirosław Jasiński Redaktor prowadzący: Gabriela Międlar Redakcja językowa i korekta: Marcin Grabski (mesem.pl), Olga Rutkowska Tłumaczenie na język angielski: Joanna Hardukiewicz-Chojnowska Opracowanie graficzne: projekt okładki, skład i łamanie: Bartosz Cebula Fotografie: Czesław Chwiszczuk, Mirosław Koch, Jan Mikołajek, prywatne zbiory Mariusza Mikołajka Wydawca: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu ISBN: 978-83-960040-7-9, 978-83-65892-86-7 Liczba stron: 330 | oprawa: twarda Język: polski/angielski Cena: 150,00 zł
Książka dostępna w sklepie Centrum Historii Zajezdnia oraz pod adresem sklep.zajezdnia.org
Publikacja współfinansowana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-14 14:23:292023-12-21 14:52:57„Mariusz Mikołajek. Malarstwo jako źródło”. Poznaj nowe wydawnictwo Ośrodka
W czwartek 10 lutego Wrocław oddał cześć setkom tysięcy Polaków dotkniętych w czasie II wojny światowej tragedią zesłania na „nieludzką ziemię”. W kolejną – już 82. – rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir tradycyjną uroczystość w kościele pw. św. Bonifacego oraz przy pomniku „Zesłańcom Sybiru” zorganizował wrocławski oddział Związku Sybiraków.
Jak mówią sami Sybiracy: „Dzisiaj zesłańczego Sybiru nie musimy nienawidzić, nie musimy go kochać. Musimy jednak o nim pamiętać”. Właśnie dlatego każdego roku wrocławianie pochylają się nad tragedią Zesłańców Sybiru. Przymusowe deportacje zaczęły się już pod koniec 1939 roku, jednak o masowych wywózkach mówi się w odniesieniu do lat 1940-1941. W tym czasie odbyły się cztery zsyłki. Pierwsza masowa deportacja, tzw. lutowa, o której przypominają coroczne wydarzenia organizowane przez Związek Sybiraków, rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Druga, tzw. kwietniowa, zainicjowana została nocą z 12 na 13 kwietnia 1940 roku. Trzecią zsyłkę zorganizowano w okresie od maja do lipca 1940 roku, zaś czwartą przeprowadzono na przełomie maja i czerwca 1941 roku, a jej końcówka odbywała się już pod ostrzałem niemieckim, co doprowadziło do śmierci blisko 15 proc. transportowanych zesłańców, ale też i do ucieczki części z nich. Zesłani na „nieludzką ziemię” pozbawieni zostali nie tylko domu rodzinnego i ukochanego kraju, który niedawno odzyskał niepodległość, ale niejednokrotnie cierpieli także z powodu bolesnej rozłąki z bliskimi. Doświadczali zimna, głodu i zmęczenia. Ponieważ wielu z nich na spakowanie się miało zaledwie kilkanaście minut, a nie wiedzieli, dokąd trafią, to nie mieli ze sobą ciepłych ubrań. Temperatury sięgające na Syberii nawet minus 40 stopni Celsjusza, wiele osób zabiły. „My jakoś dzięki opatrzności boskiej przeżyliśmy te ciężkie chwile. Jakkolwiek mama moja już nie wróciła. Została tam na zawsze, ponieważ wyczerpana z głodu zachorowała na serce” – wspominała Eugenia Waszewska, jedna z wielu osiadłych po wojnie we Wrocławiu Sybiraczek. Tacy jak ona, którzy przetrwali głównie dzięki głęboko ukrytej nadziei na powrót do kraju, od lat dbają o pamięć o minionych wydarzeniach.
„Po co pamiętać? Po co wspominać? Żeby oddać hołd? Z pewnością tak. Żeby się pomodlić? Owszem, ale też po to należy wspominać tragiczne wywózki na Sybir, by stawać się mądrzejszym w wymiarze osobistym i narodowym (…). Historia jest nauczycielką życia. Błogosławieni, którzy z tej historii chcą się uczyć” – mówił w homilii ks. Witold Baran, redemptorysta, kustosz Golgoty Wschodu we Wrocławiu. Odprawiona o godz. 11.00 w kościele pw. św. Bonifacego przy pl. Staszica koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem ks. dr. Adama Łuźniaka, wikariusza generalnego, sprawowana była w intencji Zesłańców Sybiru.
Po mszy kompania wojskowa wraz z orkiestrą i pięcioma pocztami sztandarowymi przemaszerowała na plac przy ustawionym w 2000 roku monumentalnym pomniku „Zesłańcom Sybiru”. Tam wśród przybyłych na uroczystość gości odbyła się kolejna część obchodów 82. rocznicy pierwszej masowej zsyłki na Sybir. Nie zabrakło na niej nie tylko Sybiraków i ich potomków, ale także przedstawicieli m.in. władz rządowych i samorządowych, a także wojska, harcerzy, młodzieży, organizacji kombatanckich, rozmaitych organizacji i stowarzyszeń zrzeszających Zesłańców Sybiru oraz dbających o pamięć o minionych wydarzeniach.
W swoich przemówieniach zarówno Sybiracy, jak i przedstawiciele administracji rządowej -wicewojewoda Jarosław Kresa, oraz samorządowej – Andrzej Jaroch, przewodniczący sejmiku dolnośląskiego, podkreślili ogrom cierpienia, które stało się udziałem Sybiraków. Zwrócili też uwagę na fakt, iż wielu z nich nie mogło wrócić w swoje rodzinne strony, ale po tym, gdy opuścili „nieludzką ziemię”, swoje miejsce znaleźli na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Spotkanie przy pomniku będącym dla mieszkających we Wrocławiu Sybiraków jednym z najważniejszych znaków pamięci było także okazją do wręczenia odznaczeń resortowych i związkowych. Tradycyjnie nie zabrakło wspólnie odśpiewanego hymnu Polski, ekumenicznej modlitwy za zmarłych, a także sybirackiego apelu pamięci i hymnu Sybiraków. Przy pomniku kwiaty złożyło ponad dwadzieścia delegacji. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) reprezentowali: Marek Kosendiak – kierownik Działu Przedsięwzięć Instytucjonalnych, Kamilla Jasińska, współautorka przewodnika historycznego przybliżającego sybirackie znaki pamięci we Wrocławiu oraz Juliusz Woźny – rzecznik prasowy.
Tematyka zsyłek na Sybir oraz pamięć o tych wydarzeniach i ludziach, którzy brali w nich udział, jest szczególnie bliska Centrum Historii Zajezdnia, które od lat blisko współpracuje m.in. z wrocławskim oddziałem Związku Sybiraków. Pamiętając o słowach zapisanych na jednej z tablic umieszczonych w Sanktuarium Golgoty Wschodu na wrocławskim Wittigowie: „Umarli zobowiązują żyjących, by dali świadectwo prawdzie o Syberyjskiej Golgocie Narodu Polskiego”, Centrum Historii Zajezdnia sukcesywnie podejmuje kolejne działania mające na celu zachowanie pamięci oraz spopularyzowanie wśród młodszych pokoleń wiedzy na temat Zesłańców Syberii. Temu służy także zainicjowany niedawno projekt „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej”. W ramach tego projektu – finansowanego z funduszy EOG ze środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii – powstaje m.in. nowa wystawa na terenie Sanktuarium Golgoty Wschodu, drugie wydanie przewodnika po sybirackich znakach pamięci we Wrocławiu i aplikacja mobilna. Ponadto zaplanowano wiele innych działań, które przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi przybliżać będą m.in. tematykę zsyłek na Sybir.
(KJ)
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-10 17:58:512023-12-21 14:52:57Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru
„Witamy Was prognozą pogody w Luwrze. W samym Luwrze, w Paryżu… A w zasadzie można powiedzieć, że Luwr przyjechał do Polski…”. Luwr, Mona Lisa i Centrum Historii Zajezdnia w jednym zdaniu? Dokładnie tak, a wszystko za sprawą naszej nowej wystawy „Machiny Leonarda da Vinci” oraz gościnnego przyjazdu prowadzących popularny program telewizyjny „Dzień Dobry TVN”. Prawdopodobnie doszły ich słuchy, że wszyscy wychodzą z Zajezdni w dobrych humorach i chcąc podzielić się optymizmem ze swoimi widzami – we wtorkowym materiale informowali ich o pogodzie w Luwrze prosto od nas.
O naszej nowej wystawie jest coraz głośniej. O „Machinach Leonarda da Vinci” piszą redaktorzy gazet, autorzy podsumowań najciekawszych wydarzeń oraz wspominają o nich przeróżni prezenterzy. Usłyszeli o niej także prowadzący popularny program śniadaniowy „Dzień Dobry TVN”. Wczorajszy segment pogodowy, w godzinach od 8:00 do 11:30, był okazją do zobaczenia Centrum Historii Zajezdnia oraz prezentowane w nim obrazy i konstrukcje niezwykłego artysty – człowieka renesansu.
Jeśli jeszcze nie odwiedziliście naszej wystawy i potrzebujecie do tego dodatkowej zachęty – zapraszamy do obejrzenia materiału Dzień Dobry TVN z 8 lutego. Prowadzący serwis pogodowy Bartosz Jędrzejak z nieukrywanym zachwytem opowiadał o „Machinach Leonarda da Vinci” i zachęcał do obejrzenia tej wyjątkowej, interaktywnej wystawy.
„Machiny Leonarda da Vinci” możecie zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej 184 tylko do 15 maja. Przyjdźcie i pokażcie później znajomym zdjęcie z Moną Lisą!
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-09 21:30:252023-12-21 14:52:57„Machiny Leonarda da Vinci” w Dzień Dobry TVN
Studenci historii w przestrzeni publicznej (Uniwersytet Wrocławski) we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia pod opieką dra hab. Wojciecha Kucharskiego przygotowali wystawę „Oblicza Odry”.
Forma wystawy planszowej to sposób na dotarcie do każdego nieśpiesznego przechodnia. Lokalizacja została wybrana z myślą o licznych spacerowiczach. Ich wzrok przykują granatowe dwustronne plansze, zawierające liczne zdjęcia i opisy Odry. Każda plansza przedstawia rzekę jako przedmiot zainteresowań różnych dziedzin kultury i gospodarki, a także florę i faunę żywiołu.
Wystawę można oglądać od dzisiaj przy bulwarze X. Dunikowskiego we Wrocławiu
Wystawa trwa do 21 lutego. Wstęp wolny.
Zapraszamy!
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-07 14:58:172023-12-21 14:53:09„Oblicza Odry”
Prezydent Gliwic Adam Neumann oraz Burmistrz Lublińca Edward Maniura przyjęli zaproszenie Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka do Komitetu Honorowego o obchodów Roku Edyty Stein.
Dlaczego Lubliniec i Gliwice?
Z Lublińca pochodziła Augusta z dn. Courant, matka Edyty Stein. Tam też rodzina Steinów mieszkała przez kilka lat (1882-1890). Od 2008 roku św. Edyta Stein jest patronką miasta. W Lublińcu zajdziemy też nowoczesne muzeum poświęcone Edycie Stein.
Wczoraj delegacja z Centrum Historii Zajezdnia i Narodowego Forum Muzyki spotkała się z Zastępcą Burmistrza Lublińca, p. Anną Jonczyk-Drzymałą oraz dyrektorami miejscowych szkół i instytucji kultury.
W tym roku Lubliniec obchodzi jubileuszu 750-lecia swojego istnienia. Szereg inicjatyw w roku jubileuszowym zostanie poświęconych patronce miasta, czyli św. Teresie Benedykcie od Krzyża – Edycie Stein.
Z kolei Gliwice to miasto rodzinne Zygfryda Steina, ojca Edyty. To tam Zygfryda i Augusty Stein mieszkali zaraz po ślubie. W Gliwicach na świat przyszło siedmioro najstarszego rodzeństwa Edyty (lata 1871-1882).
W ramach obchodów Roku Edyty Stein zamierzamy wraz z lokalnymi władzami zorganizować koncert muzyków Narodowego Forum Muzyki w jednym z gliwickich obiektów – deklarował dr Marek Kosendiak, kierownik Działu Przedsięwzięć Instytucjonalnych Centrum Historii Zajezdnia. – Ponadto planujemy wspólną akcję edukacyjną dotyczącą dziedzictwa Edyty Stein oraz jej korzeni.
Wrocławska delegacja odwiedziła także bp Jana Kopca – ordynariusza gliwickiego. Podczas wizyty opowiedziano o zamierzeniach, m.in. o sierpniowej trasie koncertowej „Gwiazda Europy” (poświęconej pamięci Edyty Stein), która zawita do Lublińca i Gliwic.
KJ, fot. Monika Breguła
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-03 16:50:142023-12-21 14:53:09Rok Edyty Stein już nie tylko we Wrocławiu
Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Nie chcesz przegapić żadnej wystawy, spotkania, czy wydarzenia? Interesujesz się historią, kulturą, życiem Wrocławia? Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi „tak”, to zapisz się na newsletter Zajezdni!
Centrum Historii Zajezdnia to niepowtarzalne wystawy – stacjonarne i plenerowe, wydarzenia – na miejscu i online, propozycje dla starszych i młodszych.
Na liście naszych działań znaleźć też można konferencje, projekty badawcze, publikacje, koncerty, filmy, projekty edukacyjne czy sezonowe atrakcje – np. plenerowe kino letnie czy Pchle targi. Jeśli nie chcesz przegapić informacji o żadnej z tych atrakcji – zapisz się na nasz newsletter!
Aby dołączyć do odbiorców naszego newslettera wystarczy w formularzu zapisów podać swoje imię oraz adres email – i gotowe! Od tego momentu na Twojej skrzynce pojawiać się będą najświeższe wieści z Zajezdni.
https://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.png00Centrum Historii Zajezdniahttps://web2.test.brandmagic.pl/wp-content/uploads/2022/12/logo1.pngCentrum Historii Zajezdnia2022-02-01 12:49:512023-12-21 14:53:09Najciekawsze informacje i wydarzenia na Twojej skrzynce email!
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.