„Muszę powiedzieć, że choć Wanda Rutkiewicz mieszkała i chodziła do szkoły we Wrocławiu przez wiele lat osobiście jej nie poznałem. Byłem bardzo zafascynowany jej osobą. Była dla mnie, jako dla człowieka równiny, czymś niezwykłym. Była dla mnie zagadkową, niezwykłą istotą, choć była podobno bardzo zwykłą osobą”.
Wypowiedź Tadeusza Różewicza w kontekście wiersza „Gawęda o spóźnionej miłości” (Karpacz 1996, Wrocław 1997).
W 2022 roku mija trzydzieści lat od śmierci Wandy Rutkiewicz. W tę okrągłą rocznicę Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddając hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, ustanowił rok 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz.
Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 8-9 kwietnia 2022 na „Karawanę do gwiazd. Wanda Rutkiewicz i jej szczyty marzeń” – cykl spotkań poświęconych Wandzie Rutkiewicz.
Spotkania odbędą się w trzech filiach w sercu miasta: w Mediatece przy pl. Teatralnym 5, Centrum Innowacji Przejście (pl. Teatralny 5, poziom -1) oraz w Bibliotece Turystycznej przy ul. Szewskiej 78.
Cykl rozpocznie się piątkowym spotkaniem z Eweliną Wiercioch – jedyną kobietą ratowniczką TOPR.
(Rok 2022 nazwano Rokiem Kobiet w Turystyce).
Następnie – spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz z Aleksandrem Lwowem – himalaistą i Januszem Kalinowskim – wiceprezesem Klubu Sportowego Polskie Himalaje.
W sobotę – kolejne spotkanie wspomnieniowe: z Anną Kamińską – autorką książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” i Elizą Kubarską – reżyserką filmów dokumentalnych.
Spotkania te będą również transmitowane online wraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
W Bibliotece Turystycznej odbędą się prelekcje popularnonaukowe na temat wody i ekologii w górach oraz w jaki sposób ekstremalne warunki wpływają na organizm człowieka.
Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość skorzystania z wirtualnego wejścia na Mt. Everest, dzięki aplikacji VR udostępnionej w Centrum Innowacji Przejście.
Specjalne działania czekają również na najmłodszych odbiorców: spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel – autorką książki dla dzieci o Wandzie Rutkiewicz, a następnie warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Oklejak. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rodzinne warsztaty grafiki komputerowej w programie CANVA inspirowane fotografiami z wystawy „Wyżej jest tylko niebo”.
W tygodniu poprzedzającym „Karawanę do gwiazd” – Multicentrum MBP zaprasza na warsztaty rodzinne, podczas których będzie możliwość projektowania karabińczyków do wydruku w 3D.
Tu także odbędą się artystyczne warsztaty komponowania dźwięków.
Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Na warsztaty oraz na sesje VR obowiązują zapisy.
Przez cały tydzień od 4 do 9 kwietnia można wziąć udział w Grze Miejskiej „8 z 14” w aplikacji Action Track – nazwa gry nawiązuje do liczby ośmiotysięczników zdobytych przez Wandę Rutkiewicz.
W Mediatece planowane są rozgrywki na bazie gry planszowej „K2”.
Od 4 do 10 kwietnia w Centrum Innowacji Przejście będzie można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą Wandzie Rutkiewicz „Wyżej jest tylko niebo”.
Dla uczestników „Karawany do gwiazd” – 10 kwietnia – Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” przygotowało spacer, którego myślą przewodnią będzie śnieg, woda i góry (spacer biletowany, ze zniżką).
W dniach 29 kwietnia – 20 maja na ul. Świdnickiej będzie można obejrzeć plenerową wystawę fotografii z archiwum rodzinnego Wandy Rutkiewicz.
Szczegółowy program znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu:
https://biblioteka.wroc.pl/karawana-do-gwiazd-program/
www.biblioteka.wroc.pl oraz na profilu FB Biblioteki.
Patronatem honorowym objęli „Karawanę do gwiazd”: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wrocławia oraz Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
Partner strategiczny: Fundacja PZU
Partner wydarzenia: Centrum Historii Zajezdnia