Zamknięcie z przyczyn technicznych
Informujemy, że przyczyn technicznych 30 września (piątek) wystawy w Centrum Historii Zajezdnia będą czynne do godziny 14:00.
Przepraszamy i zapraszamy w weekend!
Informujemy, że przyczyn technicznych 30 września (piątek) wystawy w Centrum Historii Zajezdnia będą czynne do godziny 14:00.
Przepraszamy i zapraszamy w weekend!
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące Nr I we Wrocławiu oraz Centrum Historii Zajezdnia, Towarzystwo Edyty Stein i Kino Nowe Horyzonty.
Konkurs kierujemy do uczniów 7-8 klas szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych Wrocławia. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie krótkiego eseju filmowego (do 5 minut). Tematem tegorocznego konkursu jest historia Edyty Stein. Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi historią Edyty Stein i jej tekstami. Pytania, jakie będą sobie musieli postawić uczestnicy to: co dziś jest ważne dla młodego człowieka w postawie patronki Europy? Jakie wartości, którymi żyła Edyta Stein są ważne i aktualne w dzisiejszym świecie? Czy historia wrocławianki z urodzenia jest aktualna dziś dla młodego pokolenia?
Czekamy na filmowe eseje, które będę osobistym komentarzem, filmową opowieścią o konkretnym tekście Edyty Stein, o miejscu związanym ze Świętą lub opowieścią o wybranym fragmencie Jej biografii (więcej szczegółowych informacji w Regulaminie). Na filmy czekamy do 22 listopada 2022 roku. Nagrody w Konkursie zostaną rozdane w grudniu 2022 roku, na uroczystej gali w centrum Historii Zajezdnia. Jury przyzna I Nagrodę, II Nagrodę, III Nagrodę w dwóch kategoriach: uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Informacji na temat Konkursu udziela Jolanta Wróblewska: jolanta.wroblewska@lo1.wroc.pl
Więcej o wydarzeniu: tutaj.
Już w najbliższy weekend, w dniach od 1 i 2 października w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Centrum Historii Zajezdnia również bierze udział w tegorocznej edycji wydarzenia.
W ramach „Weekendu seniora z kulturą” wstęp na wystawę „Wrocław 1945-2016” dla osób powyżej 60. roku życia jest za darmo, a w kinie Zajezdni odbędą się dwa bezpłatne pokazy filmowe. Przez cały weekend zapraszamy o 12:00 na pokaz filmu „Kapłan pojednania” oraz o 15:00 na „Lwowskie pomniki”.
Serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia w Zajezdni!
W czwartek, 22 września odbyły się warsztaty historii mówionej organizowane przez Dział Badawczy Centrum Historii Zajezdnia. Celem kilkugodzinnego panelu było wprowadzenie do teorii oraz przeprowadzenie praktycznych ćwiczeń umożliwiających utrwalenie zdobytej wiedzy. Na warsztaty złożyły się trzy wykłady, które poprowadzili dr Katarzyna Bock-Matuszyk, Marek Szajda oraz dr Ewa Maj
„Ten film powstał z myślą o młodych odbiorcach, uczniach liceów i techników. Chcieliśmy, aby był atrakcyjny w przekazie i zaciekawił młodych ludzi wydarzeniami lat osiemdziesiątych w Polsce.”
– mówił reżyser filmu „Solidarność – najlepsze, co nam się wydarzyło”, Jacek Jaśkiewicz.
Pierwszy z dwóch pokazów filmu odbył się dzisiaj w kinie Centrum Historii Zajezdnia. Po trzydziestominutowym seansie miała miejsce dyskusja z reżyserem na temat filmu i jego przesłania.
„To film świetny pod względem audiowizualnym i nie tylko.”
-stwierdzili zgodnie nauczyciele uczestniczący w pokazie.
Już teraz serdecznie zapraszamy dyrektorów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych na kolejne dwa pokazy filmu „Solidarność – najlepsze, co nam się wydarzyło”, które odbędą się 28 września o godzinie 12:00 oraz 17:00 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Po filmie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji z reżyserem, p. Jackiem Jaśkiewiczem.
Przypominamy, że wstęp jest wolny.
20 września w Centrum Historii Zajezdnia odbyła się premiera 22. tomu z serii wydawniczej „Dolnośląska Solidarność” im. Antoniego Wójtowicza, której celem jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat postaci związanych z opozycją antykomunistyczną.
Bohaterem wydawnictwa zatytułowanego „Łobuz z sercem na dłoni” jest Eugeniusz Szumiejko. Astronom, wybitny skoczek spadochronowy i pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Przede wszystkim jednak ten nieszablonowy bohater był zasłużonym działaczem opozycyjnym, współtwórcą struktur NSZZ „Solidarność”, członkiem Prezydium Zarządu Regionu oraz Prezydium Komisji Krajowej.
Autorki tomu, Małgorzata Wanke-Jakubowska oraz Maria Wanke-Jerie podczas premierowego spotkania podkreślały, że Eugeniusz Szumiejko to człowiek nieprzeciętnej odwagi, czarującej osobowości i ogromnej inteligencji.
Partnerami cyklu wydawniczego „Dolnośląska Solidarność” im. Antoniego Wójtowicza jest Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”. Wydanie publikacji zostało współfinansowane ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.
Przedstawiamy program warsztatów, które odbędą się 22 września 2022 r. w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Spotkania z trzema prowadzącymi zaplanowane są w godzinach: 9:45 – 16:00. Spotkania poprowadzą dr Katarzyna Bock-Matuszyk, Marek Szajda oraz dr Ewa Maj.
Pomiędzy każdym warsztatem jest przewidziane 15 min. przerwy.
Program:
Powitalna przerwa kawowa: 9.45-10.00
Część I / 10:00-11:00
„Wprowadzenie do historii mówionej” – prowadzący: dr Katarzyna Bock-Matuszyk
• definicja historii mówionej;
• historia mówiona w Polsce;
• metoda biograficzna;
• kwestie etyczne i prawne;
• analiza nagranych relacji.
Przerwa kawowa: 11.00-11.15
Część II / 11:15-13:15
„Przebieg wywiadu” – prowadzący: Marek Szajda
• techniczna strona nagrywania wywiadu;
• opracowanie kwestionariusza;
• praktyka zadawania pytań;
• omówienie zasad transkrypcji;
• opracowywanie metryk relacji.
Przerwa obiadowa: 13.15-13.45
Część III / 13:45-15:45
„Projekt historii mówionej” – prowadzący: dr Ewa Maj
• projekty historii mówionej w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”;
• historia mówiona w muzeum i pracy muzealnej;
• historia mówiona w nauce;
• tworzenie propozycji własnych projektów historii mówionej;
• prezentacja projektów i dyskusja.
Podsumowanie: 15.45-16.00
„Ocalone Dziedzictwa” to projekt realizowany w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych mający na celu utrzymywanie i ochronę regionalnych izb pamięci. Za nami oficjalna inauguracja projektu w izbie pamięci w Kątach Wrocławskich. Podczas wydarzenia była okazja do zapoznania się z wystawą „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”.
„Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich” to wystawa modelowa dla dalszego budowania współpracy międzyinstytucjonalnej przy tworzeniu regionalnych izb pamięci. Pokazuje, jak ważną wartością dla lokalnej społeczności małych miejscowości są takie miejsca jak izby pamięci. Kąty to miasto, w którym odnaleźć można ślady dziedzictwa nie tylko polskiej, ale także niemieckiej kultury.
To miejsce świadczy o tym, że w wirach historii może istnieć jakiś wspólny mianownik dla dziedzictwa polskiego i niemieckiego, który pozwala utrwalić dziedzictwo tych ziem i jednocześnie służyć jako regionalny nośnik porozumienia
– dodaje burmistrz miasta, Julian Żygadło.
Projekt „Ocalone Dziedzictwa” nie mógłby być w pełni realizowany, gdyby nie pozytywny odzew oraz wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regionalne izby pamięci są w dużej mierze dziełem społeczników, nauczycieli, czy osób, które postanowiły ocalić od zapomnienia opowieści, przedmioty, zdjęcia ważne dla historii miasteczka czy gminy. Tworzone bez odgórnego wsparcia, czasami afiliowane przy szkołach czy domach kultury pełniły funkcję lokalnego muzeum (…). Bardzo nie chcieliśmy, żeby trud włożony w tworzenie i utrzymywanie regionalnych izb pamięci poszedł na marne (…).
– przekazał w liście odczytanym przez dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego, Paulinę Florjanowicz, sekretarz stanu MKDiN, minister Jarosław Sellin.
Sieć Ziem Zachodnich i Północnych składa się z 5-ciu instytucji. Docelowo będzie się składał z 65-ciu.
– zaznaczył podczas inauguracji dr hab. Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Na otwarciu obecni byli Paulina Florjanowicz – dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzysztof Maj – w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Julian Żygadło – burmistrz Kątów Wrocławskich, dr Marek Mutor – dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Paweł Wybierała – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich, przedstawiciele placówek kultury współtworzących Sieć Ziem Zachodnich i Północnych, przedstawiciele Ośrodka Pamięć i Przyszłość, a także p. Andrzej Cichocki oraz p. Stanisław Cały – przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej będącego twórcą wystawy.
Wystawę „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich” można zwiedzić bezpłatnie w regionalnej izbie pamięci w Kątach Wrocławskich.
Gościliśmy dziś Partnerów z Falstad Centre w Norwegii w ramach projektu EOG „Wrocław i Falstad nie zapomną!”. Grupa trzech członków zespołu Centrum Falstad na czele z jego Dyrekotrem, Christianem Wee, przyjechała do Zajezdni, aby wspólne z pracownikami naszej instytucji przedyskutować merytoryczne cele projektu oraz sposoby na ich realizację. Goście z Norwegii podzielili się swoim doświadczeniem z zakresu upamiętniania ofiar totalitaryzmu hitlerowskiego w Falstad – byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Wśród ofiar upamiętnianych w Centrum znajduje się też wielu Polaków więzionych w czasie II wojny światowej w Norwegii – co zostało szeroko omówione przez naszych gości. Cennym punktem programu była wymiana doświadczenia w ramach działań edukacyjnych prowadzonych w obu placówkach. Po prezentacjach zespołów odbył się panel dyskusyjny umożliwiający wymianę wspólnych spostrzeżeń.
Celem projektu jest realizacja kompleksowego programu popularyzującego przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi polskiego i norweskiego doświadczenia hitlerowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu we Wrocławiu i Falstad. Projekt składa się z kilku modułów, a jednym z nich było dzisiejsze spotkanie.
Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.
Fundacja „Pamięć nie umiera” przedstawia film Jacka Jaśkiewicza „Solidarność – najlepsze co nam się wydarzyło”.
Jest to film dokumentalno-edukacyjny, skierowany głównie do młodych odbiorców, uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem spotkania jest zapoznanie z filmem, który będzie udostępniony bezpłatnie nauczycielom, aby mogli go później pokazać uczniom w ramach zajęć w szkole.
Fenomen „Solidarności”, nieprawdopodobny wręcz moment w historii Polski, zasługuje na przypomnienie. Mamy z czego być dumni! Nie można spokojnie patrzeć jak tamte wydarzenia odchodzą w niepamięć. Dlatego powstał ten film. Widzowie zobaczą mnóstwo znakomitych materiałów archiwalnych. Wydarzenia historyczne są komentowane z różnych perspektyw przez: premiera Mateusza Morawieckiego, ambasadora Litwy Eduardasa Borisovasa, korespondenta FAZ Gerharda Gnaucka, działacza opozycji antykomunistycznej dr Wojciecha Myśleckiego. Ważną rolę w filmie odgrywa tło muzyczne – muzyka rock'owa podkreślająca dynamizm i dramatyzm epoki „Solidarności”. Razem z niekonwencjonalną grafiką stanowi to atrakcyjny dla młodzieży przekaz.
Zapraszamy nauczycieli oraz dyrektorów szkół ponadpodstawowych na pokaz filmu, który odbędzie się 19 oraz 28 września w Centrum Historii Zajezdnia o godzinie 12:00. Pokaz jest bezpłatny.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.
Processing, please wait…