Od 30 listopada do 3 grudnia odbędą się 31. Wrocławskie Targi Dobrej Książki w Hali Stulecia, w których uczestniczymy. Zapraszamy!
Godziny otwarcia targów:
30 listopada (czwartek) – godz. 12.00-19.00,
1 grudnia (piątek) – godz. 11.00-19.00,
2 grudnia (sobota) – godz. 11.00-19.00,
3 grudnia (niedziela) – godz. 11.00-17.00.
Przygotowaliśmy dla Was wiele publikacji. Oto kilka z nich, które będziecie mogli nabyć w promocyjnych cenach na naszym stoisku (numer 47).
Alessandro Portelli „Odkrywając historię mówioną” (książka nominowana do Pióra Fredry)
Nie tylko albumy sztuki, wydawnictwa jubileuszowe czy oprawne w płótno tomy mogą być piękne pod względem swej zewnętrznej formy. Także i publikacje naukowe potrafią – a naszym zdaniem również powinny – reprezentować wysoki poziom edytorski i artystyczny. Ta myśl przyświecała nam w trakcie prac nad książką profesora Alessandro Portellego Odkrywając historię mówioną. Podobna idea stoi także za nagrodą, jaką jest Pióro Fredry. Stąd decyzja o zgłoszeniu właśnie tej publikacji.
Alessandro Portelli to badacz o ugruntowanym, międzynarodowym autorytecie w dziedzinie historii mówionej. Jak pisał kilkanaście lat temu na swym blogu – jego pasje to równość, wolność, nauczanie, słuchanie ludzkich historii oraz rock and roll. W każdym z tych obszarów pozostaje twórczy; wszystkie te tematy splatają się nie tylko w jego biografii, ale także w książce Odkrywając historię mówioną. Zbiór obejmuje eseje napisane przez profesora Portellego w ciągu ostatnich pięciu dekad, dotychczas niepublikowane w języku polskim.
Autor – a zarazem bohater – książki, mimo swych wyjątkowych dokonań naukowych, pozostaje osobą niezwykle skromną i ciepłą. Zależało nam na tym, by znalazło to odzwierciedlenie w tym projekcie wydawniczym. Nieco chropowata, surowa okładka ze skromnego, szarego kartonu barwionego w masie rozświetlana jest migotliwym, błękitnym hot stampingiem. Publikację spaja konsekwentne zastosowanie kolorystyki i rytmizuje umiejętne wprowadzenie elementów typograficznych.
Region czy regiony? Ziemie Zachodnie i Północne 1945-1989 (Publikacja wyróżniona Nagrodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego Academia 2023 dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych)
Prezentowana książka nie jest publikacją z tezą i – jak się okazało w trakcie prac nad nią – nie daje też ostatecznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Jest to raczej próba zmierzenia się z tym zagadnieniem. Jej celem jest dostarczenie danych do analizy wskazanego problemu i pokazanie możliwych odpowiedzi, a także próba dynamicznej analizy tego zagadnienia, tzn. z uwzględnieniem zmienności w czasie i z różnych perspektyw. Ujętego – to prawda w sposób raczej klasyczny, co dawało jednak czasem zaskakujące efekty. Dodatkowo, co ważne, tak skonstruowana publikacja ma także dostarczać informacji do szerokiego spektrum analiz związanych z powojenną historią Ziem Zachodnich i Północnych, dlatego w wielu tekstach prezentujemy różnorodne dane, w tym statystyczne.
Zaprezentowane w tomie analizy dowodzą, że Ziemie Zachodnie i Północe są fenomenem wartym dostrzeżenia. Przede wszystkim wiąże je wewnętrznie (a jednocześnie wyodrębnia względem otoczenia) jedno z najbardziej kluczowych wydarzeń dziejowych, jakim była II wojna światowa. W jej wyniku dokonały się tu bowiem znaczące procesy, których następstwa trwają do dzisiaj: zmiana przynależności państwowej tych terenów i ich granic (zewnętrznych i wewnętrznych), niemal całkowita wymiana ludności, zmiana struktury etnicznej i wyznaniowej, a zatem również zmiana języka, kodów kulturowych, strategii politycznych itp. Pozostał krajobraz przyrodniczy i kulturowy, dziedzictwo nierzadko sięgające korzeniami średniowiecza i wcześniejszych epok, a także dość duży, mimo zniszczeń, potencjał gospodarczy. Przerwana została wówczas ciągłość pamięci, a może raczej dotychczasowa pamięć została zastąpiona nowymi narracjami, nadpisana jak palimpsest, ale – jak się okazuje – pozostała możliwa do odczytania i przywrócenia.
Marcelina Jakimowicz „Świat, który już nie istnieje. Polskie i ukraińskie opowieści biograficzne” (Książka nominowana do Nagrody im. Tomasz Strzembosza)
Wojna i działania, które były jej konsekwencją, tj. zmiana granic i wielkie migracje ludności, a także „ujednolicenie” społeczności Europy Środkowo-Wschodniej, odcisnęły swoje piętno na życiu każdego żyjącego w tym czasie człowieka. Przez wieki Galicja Wschodnia jako obszar pogranicza cechowała się wielokulturowym charakterem, a za czasów Austro-Węgier wielojęzyczność stanowiła podwaliny zbiorowej tożsamości. XX-wieczny rozwój tożsamości narodowych, nacjonalizmy, terror stalinowski i nazistowski, powojenne zmiany granic były dla wszystkich mieszkańców tego terenu doświadczeniami, które zarówno przedefiniowały ich życie, jak i wpłynęły na krajobraz kulturowy Galicji Wschodniej.
Publikacja opiera się na etnograficznych badaniach terenowych prowadzonych w wybranych miasteczkach i wsiach w Polsce (Dolny Śląsk) i w Ukrainie Zachodniej. Przedstawia, jak wojenne doświadczenia, a także powojenna zmiana granic i masowe migracje wpłynęły na tożsamość osób urodzonych w latach 20. i 30. XX w. w Galicji Wschodniej. W ramach analizy materiału badawczego porównano narracje biograficzne ludzi przesiedlonych podczas powojennych migracji z terenów dawnych województw II RP: tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego na Dolny Śląsk z pamięcią tych, którzy mieli wówczas możliwość wyjazdu, a jednak pozostali na terenach Ukraińskiej SSR i dziś są obywatelami niepodległej Ukrainy. Ukazano pamięć rozmówców o czasach II Rzeczpospolitej, ich wspomnienia o doświadczeniach totalitaryzmów i organizacji życia na terenie powojennej Polski i Ukrainy, a także jak te doświadczenia wpłynęły na ich tożsamość.
Publikacja ukazała się w ramach konkursu na monografię historyczną organizowaną przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.
Kalendarz Wrocławski 2023
Wielu wrocławian doskonale wie, że „Kalendarz Wrocławski” to nie notatnik z planerem na dany rok, ale najpopularniejsza publikacja Towarzystwa Miłośników Wrocławia, obecna na wrocławskim rynku wydawniczym od 1958 roku, a od 2022 roku wydawana wspólnie z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia). Ten popularnonaukowy rocznik to kompendium wiedzy o Wrocławiu – zbiór informacji o ciekawych miejscach, wydarzeniach, ludziach i odkryciach. To lektura zarówno dla wrocławian, jak i turystów. Obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią miasta.
Tematem wiodącym „Kalendarza Wrocławski” 2023 nr XLVII (47) jest HISTORIA WROCŁAWIA, a szczególnie najnowsze odkrycia w tym zakresie. To ponad 600 stron, na których zaprezentowano blisko 60 artykułów. To również ponad 420 ilustracji – zdjęć archiwalnych i współczesnych oraz rozmaitych grafik, planów i obrazów. Grono twórców niniejszego numeru to w sumie ponad 60 osób. Wszystkich łączy Wrocław.
Ewa Maj „Szczypiorniści Śląska. Historie opowiedziane”
To przede wszystkim ułożone tematycznie i chronologicznie wspomnienia trzech pokoleń (z lat 60., 70. i 80. XX w.) szesnastu piłkarzy ręcznych WKS Śląsk Wrocław – najbardziej utytułowanego do 1989 r. klubu polskiej piłki ręcznej – o sportowych sukcesach, ciężkiej pracy na treningach, ale też o czasie spędzonym poza boiskiem.
Publikacja obrazuje dotychczas niedostępny dla czytelnika świat kolegów z boiska, którzy grali ze sobą, ale także wychowywali siebie nawzajem i byli (często) wychowywani przez tego samego trenera w warunkach stworzonych przez klub o wojskowym charakterze. Poprzedzone wprowadzeniami, ukazującymi historię klubu i PRL-owską rzeczywistość, wspomnienia byłych sportowców nakreślają drogę młodych szczypiornistów ze szkolnych i „dzikich” boisk do światowych aren, przedstawiają losy zawodników począwszy od tego jak znaleźli się w Śląsku, po opowieści związane z trenerami, ikonami WKS-u – Kazimierzu Frąszczaku i Jerzym Klempelu, czasie spędzonym na kompanii sportowej, zagranicznych podróżach, hali przy ul. Saperów 11, a skończywszy na znaczeniu jakie klub odegrał w ukształtowaniu wyznawanych przez nich wartości w życiu sportowym, ale też codziennym aż do dzisiaj.
Komiks "Ogórek"
Propozycja dla młodszych czytelników przedstawiająca losy bohaterskiego „Ogórka”.
Solidarnościowy strajk we Wrocławiu rozpoczął się, gdy 26 sierpnia 1980 roku, o godz. 4.30, Tomasz Surowiec zablokował autobusem wyjazd z Zajezdni nr 7 przy ul. Grabiszyńskiej. Centrum Historii Zajezdnia, którego siedziba znajduje się w tym właśnie wyjątkowym miejscu, postanowiło przypomnieć o tym wydarzeniu, wydając komiks „Ogórek”.
Jego scenariusz oparty został na historii autobusu Jelcz 043. Dzieje legendarnego „Ogórka” będą z pewnością nie lada atrakcją dla młodych Czytelników, bo do nich adresowana jest ta graficzna mini opowieść. Komiks jest jednocześnie hołdem, złożonym wszystkim wrocławskim kierowcom i motorniczym, którzy w roku 1980 odważyli się powiedzieć „nie” komunistycznemu totalitaryzmowi.