Podczas II wojny światowej Polacy i Polonia z całego świata przekazali wiele darów na Fundusz Obrony Narodowej. Zbiory zawierają różnorodne cenne srebra. Wiele z nich powstało we wrocławskich zakładach rzemieślniczych i fabrykach sreber w XIX wieku.
Wrocław był znanym ośrodkiem rzemiosła artystycznego zajmującego się obróbką złota i srebra już od średniowiecza. Uzdolnieni złotnicy działali tu na zlecenie książąt, kościołów i bogatych mieszczan. W mieście działały liczne zakłady rzemieślnicze oraz manufaktury i fabryki. Przykładem takiej fabryki była wrocławska Silberwaren-Fabrik Julius Lemor.
Dzięki rozwojowi technologii srebra dekoracyjne i użytkowe zaczęły być produkowane na większą skalę. Zostały one dostępne dla szerszego grona klientów. Na początku XIX wieku wiele srebrnych przedmiotów gospodarstwa domowego, takich jak sztućce, kubki czy dzbanki, pochodziło z wrocławskich pracowni. Część z nich była, ozdobiona m.in. puncami miejskimi. W 1936 roku wiele z tych sreber trafiło do Funduszu Obrony Narodowej w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec.
Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku niewykorzystane dary rzeczowe zostały wywiezione za granicę. Część z nich, w tym 61 skrzynek ze srebrem, trafiła do Francji, gdzie przetrwały II wojnę światową. Po latach, w 1976 roku, Polska odzyskała „Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej.
Eksponaty, które będzię można zobaczyć na wystawie głównej od 6 czerwca do 1 października posiadają wartość historyczną, artystyczną, a także przypominają o trudnym czasie, kiedy Polska musiała walczyć o swoją niepodległość.
Projekt „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” realizowany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z NIMOZ
Kuratorzy ze strony MNP: Renata Sobczak-Jaskulska, Michał Błaszczyński
Identyfikacja wizualna: Raman Tratsiuk
Wstęp na wystawę w ramach biletu na wystawę główną.
Ceny biletów
▷ normalny: 16 zł
▷ ulgowy: 8 zł
▷ grupowy: 50 zł/grupę szkolną (po zgłoszeniu)
▷ rodzinny: 45 zł/ 2os. dorosłe + 2 lub więcej dzieci