42. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”
Ostatni weekend sierpnia to czas, kiedy w szczególności pamiętamy o wydarzeniach związanych z powstaniem NSZZ „Solidarność”. Tegoroczne obchody 42. Rocznicy powstania związku zaczęły się już w piątek 26. sierpnia na koncercie Punks Not Dead, na którym można było posłuchać między innymi The Exploited czy zespołu Dezerter. W sobotę odbył się kolejny koncert w ramach „wROCK for Freedom”, na którym zagrały dla nas Legendy Polskiego Rocka – Krzysztof Cugowski, Urszula oraz Kobranocka.
Punktem kulminacyjnym obchodów były niedzielne uroczystości, które rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach zasłużonych działaczy wrocławskiej Solidarności – Piotra Bednarza i Marii Zapart oraz ofiary stanu wojennego we Wrocławiu, Kazimierza Michalczyka znajdujących się na Cmentarzu Grabiszyńskim.
O godzinie 12. W kościele pw. św. Klemensa Dworzaka odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył abp Józef Kupny. Jak zaznaczył metropolita wrocławski, „gromadzimy się nie tylko po to, by wspominać tamte historyczne chwile, ale by także oddać cześć i hołd tym, którzy wtedy mieli odwagę walczyć o godność człowieka i prawa pracownicze”.
Bezpośrednio po eucharystii wszyscy zebrani udali się pod tablicę pamiątkową przy Centrum Historii Zajezdnia, gdzie przedstawiciele komitetów związkowych Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, a także Solidarności Walczącej oraz organizacji kombatanckich i emeryckich złożyli swoje wieńce. Podczas uroczystości głos zabrał między innymi dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Marek Mutor, „historia lat osiemdziesiątych we Wrocławiu to jest historia, z której naprawdę wszyscy możemy być dumni, którą możemy sobie przypominać, którą możemy podziwiać i która stworzyła nas jako Polaków, ale też która stworzyła nasze miasto”.
Co ważne, dyrektor ogłosił również powstanie wieloletniego programu tworzonego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” mającego na celu zebranie wspomnień przedstawicieli opozycji antykomunistycznych na Dolnym Śląsku. „Dolnośląscy Niepokorni” to program przewidziany na 5 lat, który może liczyć nawet około 1000 relacji. Wszyscy chętni do przekazania swoich wspomnień są zaproszeni do kontaktu, po którym ustalimy termin i miejsce nagrania relacji oraz udzielimy wszelkich szczegółowych informacji.
Kontakt:
Kamil Borecki
+48 534 528 305
kamil.borecki@zajezdnia.org
dr Katarzyna Bock-Matuszyk
+48 731 933 443
katarzyna.bock-matuszyk@zajezdnia.org
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!