Zapraszamy na międzynarodową debatę online „Rozliczenia z komunizmem. Sukcesy i porażki”
„Rozliczenia z komunizmem po 30 latach. Sukcesy i porażki / Dealing with the communist past. Succes and failurs over the last 30 years” – taki tytuł nosi debata online organizowana przez Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z zagranicznymi instytucjami. Już 24 lipca o godzinie 18:00 na profilu Facebook Zajezdni w debacie wezmą udział naukowcy pochodzący z czterech europejskich krajów, w których w przeszłości panował komunistyczny reżim.
W dyskusji moderowanej przez Prezydenta Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia dr. Łukasza Kamińskiego udział wezmą trzy badaczki z Rumunii, Albanii oraz Litwy: Maria Axinte, dr Jonila Godole i dr Monika Kareniauskaitė. Jakie zagadnienia zostaną poruszone podczas debaty? Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami komunistycznymi każdego z tych krajów oraz problemów związanych z radzeniem sobie z przeszłością po upadku poprzedniego ustroju. W Polsce przykładami takimi jest niewątpliwie silny przykład ruchu oporu, w tym ruchu „Solidarności” oraz negocjacje z komunistycznymi władzami w ramach obrad przy okrągłym stole, które doprowadziły do upadku komunistycznego ustroju, jednocześnie utrudniając karanie zbrodni na wiele lat.
Badacze podzielą się opiniami na temat dzisiejszej sytuacji w ich kraju oraz spuścizny jaką po 30 latach od upadku pozostawił po sobie komunizm. Uczestnicy dyskusji pochylą się także nad przyszłością i zastanowią nad tym, co należy zrobić w przyszłości, na jakich problemach się skupić w badaniu komunizmy oraz co jeszcze można zrobić dla upamiętnienia ofiar reżimu w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2 kwietnia 2009 roku w sprawie świadomości europejskiej i totalitaryzmu.
Udział w debacie jest bezpłatny. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim.
W debacie udział wezmą:
Maria Axinte – założycielka i dyrektorka Pomnika Pamięci w rumuńskim Pitești oraz wydawnictwa Manuscris. Absolwentka University of the Arts w Londynie, Wimbledon College of Art i Uniwersytetu w Bukareszcie.
Dr Jonila Godole – dziennikarka, pisarka, tłumaczka. Założycielka i dyrektorka Instytutu na rzecz Demokracji, Mediów i Kultury, wykładowczyni Uniwersytetu w Tiranie, wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Instytutu Badań nad Przestępstwami i Konsekwencjami Komunizmu. Absolwentka Uniwersytetu w Tiranie i Uniwersytetu im. Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie.
Dr Monika Kareniauskaitė – historyczka, badaczka Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Członkini Rady Nadzorczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Absolwentka Uniwersytetu w Wilnie, stypendystka stypendiów badawczych szwajcarskiego Uniwersytetu w St. Gallen oraz Uniwersytetu Yale.
Dr Łukasz Kamiński – historyk, absolwent i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem lub współautorem kilkuset pozycji naukowych, których tematykę skupia na dziejach społecznych Polski Ludowej i Krajów Europy Środkowej. Uhonorowany został licznymi wyróżnieniami i odznaczeniami, takimi jak: Złoty Krzyż Zasług czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który wręczony został mu w 2009 roku z rąk ówczesnego prezydenta Polski – Lecha Kaczyńskiego. W przeszłości związany z Instytutem Pamięci Narodowej, obecnie Prezydent Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia – organizacji zajmującej się propagowaniem wiedzy na temat reżimów totalitarnych, a także upamiętnianiem ich ofiar.
Partnerdzy debaty:
Platform od European Memory and Concience
Pitești Prison Memorial
Institute for Democracy Media and Culture
Genocide and Resistance Resarch Centre od Lithuania
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!