Otwarcie wystawy plenerowej!
Cztery dekady pielgrzymowania z Wrocławia na Jasną Górę to łącznie ok. 277 tys. pielgrzymów, 363 dni (prawie rok!) w trasie i ok. 8800 przebytych kilometrów. Z okazji przypadającego w 2020 roku jubileuszu 40-lecia Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę została zorganizowana wystawa plenerowa prezentująca dzieje sierpniowego pielgrzymowania z Wrocławia do Częstochowy.
Wystawa „HOMO VIATOR, czyli wyrusz w drogę! Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasna Górę” została zrealizowana przez organizatorów Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, w tym Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”, we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia). Wystawa stanęła we Wrocławiu na ul. Świdnickiej (na wysokości kościoła św. św. Stanisława, Doroty i Wacława) 14 maja i tam będzie prezentowana do 27 maja.
Ekspozycja poświęcona historii Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę będzie prezentowana na ul. Świdnickiej do 27 maja. Fot. Marcin Bradke / Centrum Historii Zajezdnia
Oficjalnego otwarcia wystawy 18 maja dokonali wspólnie ks. Tomasz Płukarski, rzecznik prasowy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej (PPWr) oraz dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Oficjalne otwarcie wystawy pielgrzymkowej, 18 maja 2021 roku. Od lewej: Wiesław „Kuzyn” Wowk – główny koordynator służb pielgrzymkowych, dr Marek Mutor – dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, ks. Tomasz Płukarski – rzecznik prasowy pielgrzymki, prof. Bohdan Aniszczyk – przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Fot. Marcin Bradke / Centrum Historii Zajezdnia
– Chcemy pokazać doświadczenie pielgrzymki wrocławskiej w przestrzeni miejskiej. To wydarzenie formowało pokolenia wrocławian i stało się historią naszego miasta. Jest też wielkim wezwaniem na przyszłość do wszystkich, którzy chcą przeżyć coś wspaniałego. Bo przecież pielgrzymka będzie trwała – mówił Marek Mutor, dodając: Sam byłem na sześciu pielgrzymkach. Było to dla mnie ważne doświadczenie, które pozostanie na całe życie.
Nie zabrakło ciepłych słów troski o głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę od początku jej istnienia: – Chciałbym wspomnieć ks. Stanisława „Orzecha” Orzechowskiego, który obecnie przebywa w szpitalu. Modlimy się za niego. To on jest duszą i sprawcą tej pielgrzymki od początku jej istnienia. Otwierając tę wystawę, myślimy o nim szczególnie – mówił dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, dr Marek Mutor. Fot. Krzysztof Wowk / Wowk Digital
Ksiądz Tomasz Płukarski, rzecznik prasowy PPWr i zastępca głównego przewodnika, zwrócił uwagę na fakt, że w czasach, gdy o Kościele mówi się wiele złego, prezentowana w przestrzeni publicznej w centrum miasta wystawa pielgrzymkowa ma bardzo pozytywny przekaz i pokazuje, że wspólnota Kościoła może być bardzo atrakcyjna. – Pielgrzymka była atrakcyjna nie tylko dawniej, w latach 80. i 90. XX wieku, ale jest taka także dzisiaj, kiedy przeżywamy jubileusz 40-lecia pielgrzymki. I to udało się pokazać na tej wystawie. Na zdjęciach widzimy przede wszystkim ludzi. Zawarte jest na nich ogromne człowieczeństwo, ale też to, czego zawsze uczył nas „Orzech”: że we wspólnocie jesteśmy w stanie dokonywać wielkich rzeczy – mówił ks. Tomasz Płukarski. Odpowiadając na pytanie o fenomen pieszego pielgrzymowania, powiedział, że pielgrzymka jest takim miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: – Każdy, kto wyrusza na pielgrzymkę, ma swoje własne intencje. Można przejść od niewiary do wiary, można znaleźć dobrego męża lub żonę, można też poznać Polskę z zupełnie innej perspektywy, można również doświadczyć żywego Kościoła, a także zmierzyć się z upałem, deszczem i niewygodami spania pod namiotem na ściernisku. Krótko mówiąc, można doświadczyć wszystkiego.
Rzecznik prasowy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, ks. Tomasz Płukarski. Fot. Krzysztof Wowk / Wowk Digital
W otwarciu wystawy udział wziął m.in. również prof. Bohdan Aniszczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, który podzielił się wyjątkowym świadectwem. Przyznał, że dla niego pielgrzymka stanowiła dochodzenie od niewiary do wiary. – Pierwsze pielgrzymki były rozpoznaniem i miały charakter towarzyski. Był taki czas, że nieobecność na pielgrzymce bolała. Próbowałem zrozumieć, dlaczego tak intensywnie ją ludzie przeżywają, a po kilku latach mi samemu zaczęło jej brakować. Udział w niej był mi potrzebny, by w ciągu roku jakoś normalnie funkcjonować. Skończyło się to tym, że chyba w 1990 roku przyjąłem pierwszą komunię świętą. To owoc pielgrzymowania – wyznał.
Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, prof. Bohdan Aniszczyk. Fot. Krzysztof Wowk / Wowk Digital
Wystawa „HOMO VIATOR, czyli wyrusz w drogę! Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasna Górę” to 22 plansze, na których zaprezentowano ponad 180 fotografii, w tym blisko 90 archiwalnych, głównie z lat 80. XX wieku. Poprzez tak bogato ilustrowaną wystawę autorzy chcieli pokazać m.in. fenomen pielgrzymowania, pielgrzymkową codzienność, jej znaczenie w latach 80. XX wieku, a także ludzi od lat zaangażowanych w jej organizację. Część zdjęć archiwalnych pochodzi ze zbiorów prywatnych i na wystawie zostały opublikowane po raz pierwszy. Są to m.in. niezwykle cenne fotografie z I Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej w 1981 roku autorstwa Ewa Stefaniak-Wójcik, czy z kolejnych w pierwszej połowie lat 80. XX wieku autorstwa m.in. Anny Borysko i Juliana Golaka. Na wystawie nie zabrakło też informacji m.in. o trudnych początkach organizacyjnych, przez jakie udało się przebrnąć dzięki nowo powstałej „Solidarności”, o ks. Stanisławie Orzechowskim, czyli legendarnym „Orzechu”, a także o znanych – dawniej lub obecnie – wrocławianach idących na Jasną Górę, w tym działaczach dawnej opozycji. Wśród znanych postaci pokazano m.in. Violettę Villas, którą na trasie wrocławskiej pielgrzymki uwiecznił wrocławski fotoreporter Mieczysław Michalak. Oprócz tego zaprezentowano trasę pielgrzymki, wyjaśniając dlaczego Trzebnica z grobem św. Jadwigi Śląskiej jest „po drodze” z Wrocławia do Częstochowy. Dzięki wystawie można także poznać rozmaite zwyczaje pielgrzymkowe i dowiedzieć się, co w pielgrzymkowym slangu oznacza „buda”, „szpica”, „propaganda” i „trupiarka”, a także czym jest „głupawka pielgrzymkowa” najsilniej objawiająca się w okolicach tzw. Przeprośnej Górki nieopodal Częstochowy.
– Archiwum zdjęć pielgrzymkowych jest dość bogate, m.in. dzięki Marcinowi Gruszeckiemu, który razem z Teresą Miodkową stanowił pierwszy zespół kronikarski Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Szczególnie zależało nam jednak na tym, by dotrzeć do zdjęć z 1981 roku, czyli z pierwszej pielgrzymki. Udało się dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu osób. Pielgrzymka jest tak specyficzną wspólnotą ludzi, którzy się znają i wspierają, że wystarczyło kilka telefonów, by wieść rozeszła się po mieście. Wkrótce zdjęcia „same” zaczęły do nas napływać – mówiła Kamilla Jasińska z Centrum Historii Zajezdnia, jedna z autorek wystawy. – Ogromny udział w powstaniu wystawy miał ks. Aleksander Radecki, który jest dobrym duchem tej wystawy. To on jest autorem m.in. wydanej w 1990 roku pierwszej książki poświęconej historii wrocławskiego pielgrzymowania na Jasną Górę. Dzięki jego pracy badawczej można go uznać za jednego z kronikarzy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej – dodała.
Jedna z autorek wystawy, Kamilla Jasińska. Fot. Krzysztof Wowk / Wowk Digital
Wystawę przygotował zespół autorski w składzie: Kamilla Jasińska (Centrum Historii Zajezdnia), Mariusz Kłak (PPWr), ks. Aleksander Radecki (PPWr), Paweł Skrzywanek (Centrum Historii Zajezdnia), Wiesław „Kuzyn” Wowk (PPWr), Karol Żyromski (PPWr), a także ks. Tomasz Płukarski, rzecznik prasowy PPWr.
Oficjalne otwarcie wystawy pielgrzymkowej. Od lewej: Wiesław „Kuzyn” Wowk, ks. Tomasz Płukarski, dr Marek Mutor, Kamilla Jasińska, Aleksandra Surlej-Farys, prof. Bohdan Aniszczyk. Fot. Krzysztof Wowk / Wowk Digital
Na ulicy Świdnickiej wystawę można oglądać do 27 maja. Następnie do 11 czerwca będzie prezentowana przy kościele pw. Opatrzności Bożej (ul. Gubińska), od 13 do 25 czerwca przy kościele pw. św. Antoniego (ul. Kasprowicza), a od 27 czerwca do 9 lipca przy kościele pw. św. Rodziny (ul. Monte Cassino). Kolejnym miejscem prezentacji będzie Ostrów Tumski, gdzie wystawę będzie można oglądać do pierwszych dni sierpnia. Tam będzie towarzyszyła pielgrzymom wyruszającym w tym roku na 41. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę.
Wystawa przedstawia dzieje wrocławskich pielgrzymek na Jasną Górę w latach 1981-2020. Fot. Marcin Bradke / Centrum Historii Zajezdnia
Na 22 planszach zaprezentowano ponad 180 fotografii. Fot. Marcin Bradke / Centrum Historii Zajezdnia
Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 18 maja na ul. Świdnickiej, czyli w pierwszym miejscu prezentacji wystawy. Fot. Marcin Bradke / Centrum Historii Zajezdnia
oprac. Dział Wydawniczy
Centrum Historii Zajezdnia
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!