Spotkanie autorskie z Moniką Kowalską, autorką „Lwowskiej kołysanki”
Zapraszamy do Zajezdni na spotkanie z Moniką Kowalską, autorką "Lwowskiej kołysanki". Spotkanie poprowadzi Olga Szelc.
Ze względu na Państwa bezpieczeństwo podczas spotkania należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego i zachować dystans społeczny. Wejście do sali kinowej, w której odbędzie się spotkanie możliwe będzie w maseczce i po uprzedniej dezynfekcji rąk. Obłożenie wynosi 50%, co oznacza 25 miejsc na widowni. Obowiązuje REZERWACJA MIEJSC pod adresem mailowym: wydarzenia@zajezdnia.org
Książka autorstwa Moniki Kowalskiej przenosi nas do Lwowa końca lat trzydziestych. To tu, w domku przy nasypie kolejowym oplecionym dziką różą, wychowała się Ada, najstarsza z trzech córek zubożałej arystokratki i kolejarza. Choć często brakowało im chleba, miłości zawsze było pod dostatkiem. Stojąca u progu dorosłości dziewczyna usiłuje wyrwać się z biedy, której doświadczają wszyscy wokół. Chce porzucić zabłocone zaułki przedmieścia, marzy jej się wielki świat. Przemierzając ulice Lwowa, odkrywa piękne i dumne miasto, ale także… ciemną stronę ludzkiej natury. Jak pozostać sobą, gdy nawet najbliżsi mają mroczne tajemnice?
Tę wyprawę po lepsze życie przerywa atak Niemiec na Polskę. Codziennością stają się tułaczka, głód i wszechogarniający strach. W tym ponurym czasie nawet pierwsza miłość, początkowo słodka jak miód, ma w sobie gorycz piołunu…
Monika Kowalska jest wrocławianką, pełnoetatową matką trzech młodych kobiet w różnym wieku, redaktorką i autorką setek opowiadań w pismach kobiecych, kryminalnych i retro. Przez wiele lat prowadziła również czasopisma dla najmłodszych. Uwielbia książki historyczne, fantastyczne, kryminały oraz powieści, najlepiej grube. Lubi wędrówki w nieznane, podczas których można potknąć się o jakąś historię, także tę przez wielkie H. Intryguje ją przeszłość i świat, którego już nie ma, a tropienie losów przodków niezmiennie wywołuje u niej dreszcz emocji. Wielką miłością darzy zarówno Wrocław, jak i Lwów, z którego wywodzi się jej rodzina. W wolnych chwilach piecze chleby, chodzi na długie spacery z ukochanym labradorem i z różnym skutkiem próbuje uprawiać przydomowy ogródek.
Olga Szelc jest redaktorką i edukatorka. Prowadzi spotkania literackie w projekcie Sąsiedzka Biblioteczka oraz spotkania autorskie w Kawiarni Sąsiedzkiej Ośrodka Działań Artystycznych Firlej. Autorka bloga zapisanechwila.blogspot.com/ i strony na Facebooku „Książki pod ręką”. Jako recenzentka współpracuje z portalem Iceland News Polska,magazynem polsko-islandzkim ROK oraz jako dziennikarka z „Głosem Mordoru”. Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej „Pod wspólnym parasolem”, wydanej przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Publikowała również opowiadania w dwóch antologiach: „U nas za stodołą" oraz „Nadodrzańskie opowieści grozy". Pełni funkcję sekretarza w zarządzie Osiedla na Starym Mieście we Wrocławiu i jest członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. W roku 2021 otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dziedzinie upowszechniania kultury i obecnie pracuje nad projektem „Kobiety z Teatru Kalambur. Herstoria".
Centrum Historii Zajezdnia jest patronem wydawnictwa. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
KOŻ
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!