Konferencja prasowa „Wrocław pamięta. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego”
– Jest to rocznica, którą nie świętujemy, ale upamiętniamy. Powinniśmy przypominać i propagować wiedzę na ten temat – tak o zbliżającej się 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego powiedział Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso.
Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego podczas konferencji prasowej zaprosili Wrocławian do uczczenia i upamiętnienia wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.
Następnie głos zabrał dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor, który po krótce przedstawił program wydarzeń. Zaznaczył, że współpraca na polu pamięci licznych instytucji w współtworzeniu wystaw, projekcji filmowych i cykli spotkań przybliży nam tę historię.
Ważnym momentem, w który każdy może się zaangażować będzie akcja Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal światło wolności” – jak powiedziała dr Katarzyna Pawlak-Weiss – jest to inicjatywa o wymiarze szerokim i symbolicznym dzięki, której każda osoba w sposób indywidualny może uczcić ofiary i bohaterów stanu wojennego, zapalając znicz.
Dodatkowym elementem obchodów będzie gra miejska na pl. Wolności, gdzie staną też pojazdy z czasów stanu wojennego i pokaz specjalny projekcji filmowej „Stan wojenny. Historia oporu” Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Na koniec Pani dr Katarzyna Uczkiewicz opowiedziała o wręczeniu odznaki honorowej „Wrocławska Wolność”, która jest specjalnym odznaczeniem dla członków wspólnoty akademickiej, którzy przed 1989 rokiem podejmowali działania na rzecz praw człowieka, wolności i demokracji.
Zapraszamy serdecznie do wspólnego udziału we wszystkich wydarzeniach zorganizowanych dla upamiętnienia 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Szczegółowy Program dostępny jest pod linkiem.
JM
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!