Between Life and Death. Stories of Rescue During the Holocaust
Jakie było codzienne doświadczenie Żydów ukrywających się przed niemiecką machiną zagłady, a jakie osób, które nierzadko z narażeniem życia niosły im pomoc? 1 kwietnia w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odsłonięta zostanie wystawa, która zestawia ze sobą te dwie tak różne, a jednocześnie splecione ze sobą perspektywy. Na treść ekspozycji składają się indywidualne historie zarówno ocalałych z Zagłady, jak i ratujących, pochodzące z dziesięciu różnych krajów Europy.
Wystawę – zrealizowaną z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center w Berlinie – będzie można oglądać do 30 kwietnia. Uroczystość otwarcia odbędzie się 7 kwietnia o godz. 16.00.
W czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Europie zginęło 6 milionów Żydów. W obliczu dokonującej się Zagłady ludność cywilna stanęła przed trudnym wyzwaniem: jak reagować na tę masową zbrodnię? Postawy ludzkie były zróżnicowane, jednak tylko nieliczni decydowali się nieść pomoc prześladowanym Żydom.
Wystawa Between Life and Death. Stories of Rescue During the Holocaust przedstawia relacje pochodzące z terytoriów 10 krajów Europy: Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier – ukazane z uwzględnieniem szerszego kontekstu historycznego i ilustrowane licznymi zdjęciami archiwalnymi.
Na ekspozycji będzie można odnaleźć między innymi historię ocalenia Elżbiety Ficowskiej, która jako niemowlę została przemycona z getta warszawskiego na tzw. aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej w stosie cegieł. Przedstawione są także dramatyczne losy Jana i Aleksandry Gawrychów oraz ich dzieci z mazowieckiej wsi Wólka Czarnińska, ukrywających Żydów w swojej leśniczówce i na skutek donosu zmuszonych zapłacić za to najwyższą cenę, uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poza przejmującymi indywidualnymi historiami treść wystawy przybliża realia, w jakich funkcjonowali mieszkańcy poszczególnych okupowanych krajów, a także ukazuje wielowymiarowe relacje i emocjonalne więzi między ocalałymi a ocalającymi.
Premiera wystawy miała miejsce w styczniu 2018 r. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Następnie ekspozycja prezentowana była w Amsterdamie, Bratysławie i Wilnie. Wrocław będzie czwartym przystankiem na trasie wystawy po Europie. Kolejnym miejscem prezentacji będzie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (5 maja-30 czerwca 2019 r.)
Uroczyste otwarcie we Wrocławiu uświetni koncert Bente Kahan, jednej z czołowych europejskich wykonawczyń pieśni żydowskich, pochodzącej z Norwegii, lecz od lat związanej z Wrocławiem.
KOŻ
This page has no English translation. Return to the main menu, please.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!