Centrum Historii Zajezdnia partnerem akcji „Mamy Niepodległą!”
Po raz kolejny Centrum Historii Zajezdnia włącza się w ogólnopolską akcję społeczną organizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Akcja jest jednym z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a temat tegorocznej edycji jest "Nowoczesność: ustrój i społeczeństwo".
Centrum Historii Zajezdnia będzie jednym z punktów dystrybucji bezpłatnych pocztówek akcji. Punkt będzie czynny w dniach 9-17 listopada 2019 roku lub do wyczerpania zapasów. W naszym punkcie mieszcącym się w foyer znajdziecie wyjątkowe pocztówki z nadrukowanymi znaczkami. Oprócz tradycyjnych pocztówek, będzie można również przesyłać pocztówki elektroniczne ze strony www.muzeumpilsudski.pl.
Inspiracją jest przełom lat 1918/1919, kiedy wprowadzono powszechne prawa obywatelskie i nowoczesne reformy socjalne. W politycznej i społecznej myśli Józefa Piłsudskiego, wywodzącego się z ruchu socjalistycznego, ważne miejsce zajmowały prawa obywatela oraz kwestie socjalne. Jako Naczelnik Państwa powołał 17 listopada 1918 r. lewicowy rząd, który opracował pakiet nowoczesnych praw. Wprowadzenie ich w życie położyło podwaliny pod demokratyczny ustrój II Rzeczypospolitej. Dzięki tym aktom prawnym Polska, choć obciążona trudnym dziedzictwem zaborów, już w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości znalazła się wśród najnowocześniej zorganizowanych państw świata. Na przykład już w 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały pełnię praw politycznych, dzięki czemu zasiadły w ławach sejmowych.
Każda z edycji to:
– trzy projekty kartek okolicznościowych autorstwa znanych artystów,
– radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje,
– promocja nowoczesnego patriotyzmu,
– integracja społeczności lokalnej,
– setki tysięcy wysłanych życzeń i uśmiechów na twarzach ich odbiorców.
Autorzy projektów pocztówek edycji 2019:
Lex Drewiński. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej uznanych plakacistów na świecie. Kierownik Pracowni Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, a także wykładowca w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie. Kontynuator polskiej szkoły plakatu, mający na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz 170 nagród i wyróżnień w najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach. Jego autorski plakat Lexicon A-Z został wytypowany i wystawiony przez Centre Georges Pompidou w Paryżu jako przykład obiektu XXI w.
Stach Brach. Artysta rzeźbiarz z licznymi wystawami, nagrodami i wyróżnieniami. Kierownik Pracowni Ceramiki na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016, oraz złotego medalu za prace Miodem płynące na 45 Apimondia 2017, International Apicultural Congress Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych. Autor instalacji „Ściana wolności” na 100-lecie odzyskania niepodległości.
Maciej Szymanowicz. Ceniony autor szat graficznych publikacji i gier planszowych, autor najpopularniejszych książek dla dzieci. Tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Za ilustracje do książki "Asiunia" otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, a za "Wszystkie moje mamy" nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci. W 2013 roku był także jednym z ilustratorów komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem "Praga Gada. O wojnie!".
Organizator akcji: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Partner: Centrum Historii Zajezdnia
KOŻ
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!