„Dzieci na balkony”, czyli Wrocław najmłodszym
Tegoroczny Dzień Dziecka będzie inny niż wszystkie. Liczne ograniczenia nałożone za sprawą pandemii uniemożliwiają mieszkańcom odwiedzanie m.in. instytucji kultury, dlatego tym razem to one przyjdą do wrocławian ze swoim programem, zapraszając do udziału w aż 30 wydarzeniach organizowanych na terenie całego miasta.
Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia, powoli uwalniając nas z lockdownu, nadal zaleca się, by ci, którzy mogą, pozostali w domach. Zachęcając najmłodszych wrocławian i ich opiekunów do tego, by wytrzymali w nich jeszcze kilka dni, wrocławskie instytucje kultury szykują na Dzień Dziecka wyjątkowe atrakcje, w których będzie można uczestniczyć wyglądając przez okna lub wychodząc na balkony, a także oglądając transmisje na żywo w sieci.
„Dzieci na balkony” to wspólna inicjatywa siedmiu instytucji – Strefy Kultury Wrocław, BWA Wrocław – Galerii Sztuki Współczesnej, Ośrodka Działań Twórczych Światowid, Centrum Historii Zajezdnia, Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA, Centrum Kultury Zamek oraz Grupy z Pasją.
Strefa Kultury Wrocław odwiedzi trzy osiedla – Księżę Małe, Jagodno oraz jedno z osiedli na Krzykach. W programie znajdą się etiudy teatralna i cyrkowa oraz szereg zabaw z animatorami, w których dzieci będą mogły uczestniczyć, nie wychodząc z domów. Dla najmłodszych wrocławian wystąpią Anna i Kamil Lachowscy, którzy zaprezentują krótką formę "Pan Beppo i Pani Mucha" z wykorzystaniem 2,5-metrowej lalki. Widzowie będą mieli ponadto okazję zobaczyć pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy oraz akrobatyki "Bill Bombadill i Miss-Ja". Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach na balkonach i w oknach Strefa szykuje transmisję na żywo na swoim profilu na Facebooku.
Wrocławskie BWA przygotowało na Dzień Dziecka nietypowy projekt – Mobilną Galerię wystawy "Gatunki Inwazyjne" amerykańskiego naukowca i artysty Bena Wrighta, z którą odwiedzi m.in. jedno z wrocławskich przedszkoli. Które? Tego nie zdradzimy, by nie psuć niespodzianki przedszkolakom. Ci, którzy nie będą mogli zobaczyć prac na żywo, będą mieć taką możliwość dzięki streamingowi na facebookowym profilu BWA Wrocław.
Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA przygotowuje dla dzieci niespodziankę, dzięki której przerwa w lekcjach będzie wyjątkowa. Z okazji Dnia Dziecka FAMA chce dać najmłodszym odrobinę cyrkowych wrażeń, przypominając, że czerwiec to miesiąc Cyrkopola. Tegoroczna odsłona festiwalu nie może się odbyć, ale dzięki inicjatywie ośrodka najmłodsi mieszkańcy Psiego Pola będą mogli uczestniczyć w pokazach w wykonaniu żonglera Adama Banacha, klauna Huberta Żórawskiego, akrobatów Jacka Marksa, Pawła Patera oraz Pawła Adamusa z grupy Everest Production. Pokazy artystów zaproszonych przez FAMĘ będzie można podziwiać z okien i balkonów, a dzięki planowanemu streamingowi także na Facebooku. Po szczegółowe informacje zapraszamy na profil instytucji.
Centrum Kultury Zamek szykuje dla mieszkańców Leśnicy atrakcje z pogranicza teatru i nowego cyrku, zapraszając na przedstawienia Teatru Na Walizkach, który łączy formy teatralne z estradowymi i cyrkowymi. Poza grą aktorską jest tu miejsce na żonglerkę, jazdę na monocyklu czy pokaz magii. Nie zabraknie również klaunady w najlepszym, teatralnym i aktorskim wydaniu. Program przygotowany przez CK Zamek dzięki facebookowej transmisji będą mogli zobaczyć również ci, którzy nie ujrzą go na żywo.
Grupa z Pasją zaprasza mieszkańców Wojnowa, Strachocina i Swojczyc na program pod wspólną nazwą "Wesoło i słodko". Młodzi wrocławianie będą mieli możliwość uczestniczenia w zabawach cyrkowych oraz dziecięcych prowadzonych przez animatorów, ponadto nie zabraknie smakołyków dla tych, którzy znajdą się w pobliżu. Organizatorzy szykują swoje atrakcje na godziny popołudniowe, ale szczegółów na razie nie zdradzają, prosząc dzieci o zachowanie czujności.
Centrum Historii Zajezdnia także przygotowało na 1 czerwca coś specjalnego dla swoich najmłodszych odbiorców. Mieszkańców Grabiszyna ze swoim pokazem "Niesamowity balans" odwiedzi Kacper Wydmiański. Jego widowiskowy występ bazuje na tradycyjnych cyrkowych rutynach zmieszanych z komedią. Kacper pokaże różnorodne triki takie jak balansowanie kijami golfowymi na głowie, szklanymi kieliszkami na nożu trzymanym w zębach, pokaz strzelania z biczy oraz wiele więcej. W finale pokazu Kacper będzie żonglował ogniem, balansując na rolla bolla na wysokości.
Program akcji „Dzieci na balkony” zamknie Ośrodek Działań Twórczych Światowid, zapraszając w godzinach wieczornych na wyjątkowe spotkanie na Swojczycach, podczas którego na oczach widzów zostanie wypalona rzeźba w kształcie serca. – Tęsknimy za Wami i chcemy dać Wam to, co mamy najpiękniejszego – sztukę. Widowiskowe okiełznanie ognia i gorące, świecące serce – to nasz prezent dla wszystkich dzieci Wrocławia – komentują przedstawiciele ośrodka. Rzeźbę serca wykona Rytis Konstantinavicius, rzeźbiarz związany z ODT Światowid, pracownik wrocławskiej ASP im. E. Geperta. Proces wypalania rzeźby będzie można zobaczyć na fanpage’u Światowida. Tam też znajdą się szczegółowe informacje na temat akcji.
Organizatorzy podkreślają, że w każdej z przygotowanych przez nich 30 atrakcji można uczestniczyć, nie wychodząc w domu. Apelują także o zachowanie zalecanych odstępów i stosowanie się do reżimu sanitarnego. Choć tegoroczny Dzień Dziecka będzie specyficzny, wspólnie sprawmy, by był także niezapomniany.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!