Meetings with history
Meetings with history to cykl pięciu spotkań w języlu angielskim w trakcie którego goście poznają historię Wrocławia w oparciu o wystawę "Wrocław 1945-2016". Spotkania skierowane są do obcokrajowców oraz Polaków, którzy chcą poćwiczyć swoje umiejętności językowe. Każde spotkanie dotyczy jednaj z częsci wystawy i składa się z ok. 30 minutowego oprowadzania oraz aktywności, która pogłębia zdobytą więdzę, utrwala ją oraz prowokuje do dyskusji. Dzięki wykorzystaniu różnych form prezentacji narracji historycznej – wystawa scenograficzna, oprowadzanie, warsztat lub gra i animacja prowadzącego – oferujemy uczestnikom wielostronne doświadczenie edukacyjne i społeczne.
- 10.10.2023 godz. 17:30 – Meetings with history (1918-1945)
Po odzyskaniu niepodległości Polki i Polacy z entuzjazmem zaczęli odbudowę swojego państa, choć zmierzyć się musieli z wieloma problemami. Współcześnie jednak ten okres postrzegany jest często przez pryzmat gwiazd, osiągnieć sportowych i intensywnego rozwoju. Podczas pierwszego z serii spotkań Meetings with history uczestnicy poznają świat II RP, jej cieni i blasków a także udają się w podróż przez ciężkie i pełne wyzwań lata II wojny światowej aby poznać doświadczenia Polek i Polaków pod dwoma okupacjami.
- 14.11.2023 godz. 17:30 – Meetings with history (1945-1956)
Nasza wystawa skupia się na historii miasta i jego mieszkańców. W trakcie tego spotkania z serii Meetings with history uczestnicy dowiedzą się jak powstał Wrocław, który znamy dzisiaj i skąd po roku 1945 przybyli do niego nowi mieszkańcy. Budowa nowego życia w byłym Breslau zostanie wpisana w kontekst wydarzeń politycznych i propagandy lat 40. i 50. XX w. – nasi goście będą obejrzeć filmy z Wystawy Ziem Odzyskanych, wejść do stalinowskiego więzienia i posłuchać audycji Radia Wolna Europa.
- 12.12.2023 godz. 17:30 – Meetings with history (Lata 50., 60. i 70. XX w.)
Jak wyglądała PRL-owska codzienność we Wrocławiu? Co poruszało ludzi i jakich trudności doświadczali w swoim codziennym zyciu? Kogo oglądano na srebrnym ekranie a kogo na boisku? I co własciwie mozna było kupić w sklepach? Na te i inne pytania odpowie trzecie z serii spotkań Meetings with history w trakcie którego zwiedzimy część wystawy stałej poświęconą życiu codziennemu we Wrocławiu w latach 50., 60. i 70. XX wieku. Ten fragment wystawy pozwoli uczestnikom poznać najwazniejsze wrocławskie postaci, miejsca i wydarzenia tych trzech dekad PRLu i umiescić je w szerszym kontekście politycznym i społecznym jako elementów pamięci oraz tożsamości zbiorowej wrocławian i Polaków.
- 16.01.2024 godz. 17:30 – Meetings with history (1980-1983)
Centrum Historii Zajezdnia nie bez przyczyny znajduje się w byłej Zajezdni nr 7! To tutaj w sierpniu 1989 roku rozpoczął się wrocławski strajk solidarnościowy z Wybrzeżem i to tutaj rodziła się wrocławska "Solidarność". W trakcie czwartego spotkania z serii Meetings with history poznamy Tomasza Surowca, Jerzego Piórkowskiego i inne kluczowe postaci tego procesu. Centralnym punktem tego spotkania będzie przebieg strajku w Zajezdni i 16 miesięcy Karnawału Solidarnosci, które ukształtowały całe pokolenie, a także trudne i tragiczne doświadczenie Stanu Wojennego.
- 13.02.2024 godz. 17:30 – Meetings with history (1983-2016).
Ostatnie spotkanie z serii Meetings with history skupia się na transformacji ustrojowej i procesach, które stworzyły dzisiejszy Wrocław. W jego trakcie przesledzimy sytuację polityczną i społeczną drugiej połowy lat 80. XX w. i przyczyny rozmów Okrągłego Stołu oraz Wyborów roku '89. Współczesność Wrocławia nie sprowadza się jednak wyłącznie do upadku komunizmu. Lata 90. XX w. i początek wieku XXI to ciąg niezwykle ważnych wydarzeń formujących nasza społeczność. Najbardziej transformacyjnym z nich była PowódŹ Tysiąclecia, która w 1997 roku stała się kolejnym pokoleniowym doświadczeniem Wrocławian.
- Maks. liczba osób w grupie: 20.
- Rejestracja: https://zajezdnia.link/meetings-with-history
- Oprowadzanie będzie bezpłatne. Płatny jest tylko bilet wstępu: 16 zł dla wszystkich grup zwiedzających.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!