„Mortui vivunt”. Lwowsko-wrocławskie obchody 80. rocznicy mordu Profesorów Lwowskich
W tym roku przypada 80. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się we Lwowie w lipcu 1941 roku i stały się udziałem Profesorów Lwowskich i ich bliskich. Od wielu lat każdego roku na początku lipca zarówno we Wrocławiu, jak i we Lwowie oddawany jest hołd ofiarom tej brutalnej zbrodni. Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiczną w obu krajach Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) oraz Narodowy Uniwersytet „Politechnika Lwowska” 2 lipca organizują wspólne lwowsko-wrocławskie obchody online.
W piątek 2 lipca o godz. 9.00 czasu polskiego (10.00 czasu ukraińskiego) w ograniczonym gronie zbierzemy się we Lwowie na Politechnice Lwowskiej i we Wrocławiu w Centrum Historii Zajezdnia, by spotkać się online i wspólnie uczcić pamięć zamordowanych uczonych i ich bliskich. W ograniczonym z uwagi na obostrzenia spotkaniu wezmą udział m.in. konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, władze samorządowe Lwowa i Wrocławia, rektorzy uczelni lwowskich, a także wrocławskich i opolskich zrzeszonych w Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Gościem honorowym, z którym nastąpi łączenie online, będzie dr Jan Longchamps de Bérier – jedyny ocalały syn ostatniego polskiego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, prof. Romana Longchamps de Bérier, świadek aresztowania ojca i trzech starszych braci. Towarzyszyć mu będzie córka Anna Żarnowiecka. W programie przewidziano ponadto kilka krótkich wystąpień przybliżających m.in. sylwetki ofiar lipcowej zbrodni z 1941 roku i ich dorobek naukowy, przebieg zbrodni, historię upamiętnienia ofiar w Polsce, szczególnie we Wrocławiu, a także na Ukrainie, przede wszystkim we Lwowie.
Transmisja na naszych kanałach już od godz. 9.00 m.in. na stronie „Mortui vivunt”. Lwowsko-wrocławskie obchody 80. rocznicy mordu Profesorów Lwowskich – Zajezdnia.TV.
*Zapewniamy tłumaczenie na język polski wszystkich wystąpień wygłaszanych w języku ukraińskim.
Więcej na temat mordu Profesorów Lwowskich można przeczytać m.in. w naszym cyklu #WrocławskieHistorie:
29 czerwca: Wrocław pamięta o Profesorach Lwowskich
2 lipca: Preludium i epilog tragedii… Kazimierz Bartel
4 lipca: Zamordowani, zakopani, ekshumowani i spopieleni. Profesorowie Lwowscy
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!