Mural „Opowiedzmy Wrocław” zaktualizowany
Znajdujący się w jednej z ostatnich części wystawy „Wrocław 1945-2016” mural został uzupełniony o nowe elementy. Malowidło, które przedstawia mapę Wrocławia z charakterystycznymi dla niego miejscami i budowlami, upamiętnia ważne dla miasta wydarzenia oraz postaci. W ostatnich dniach domalowani na nim zostali min. noblistka Olga Tokarczuk, alpinistka Wanda Rutkiewicz czy św. Edyta Stein.
Mural „Opowiedzmy Wrocław” powstał w 2016 roku, równolegle do wystawy o powojennej historii Wrocławia w Centrum Historii Zajezdnia. Jego autorką jest artystka Anna Szalwa, zwyciężczyni konkursu ogłoszonego na projekt i realizację muralu. Na niemal 40 m² przedstawiła ważne dla Wrocławia wydarzenia, np. powódź tysiąclecia, wizytę Jana Pawła II czy mistrzostwa Europy EURO 2012, budynki takiej jak ratusz, Most Grunwaldzki, Hala Stulecia czy Panorama Racławicka oraz postacie – wśród nich poetę Rafała Wojaczka, scenarzystkę i autorkę słuchowisk radiowych Ewę Szumańską, artystę Eugeniusza Geta-Stankiewicza czy członków kultowego Kabaretu Elita.
Nasz mural to bardzo charakterystyczne, lubiane i często fotografowane przez zwiedzających miejsce, dlatego zależało nam na tym, aby był aktualny. Po pięciu latach od jego stworzenia zdecydowaliśmy, że nie może na nim zabraknąć osób takich jak na przykład ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, silnie związany z wrocławską „Solidarnością”, a więc też zajezdnią nr VII, na miejscu której znajduje się nasze Centrum Historii Zajezdnia – opowiada Marta Kowalska-Fic, Z-ca Kierownika Działu Organizacji Projektów w Zajezdni, koordynująca powstanie i aktualizację muralu.
Prócz wspomnianego kapelana wrocławskiej „Solidarności”, ks. Stanisława Orzechowskiego, na muralu domalowani zostali również związana z Wrocławiem noblistka Olga Tokarczuk, związana z naszym miastem alpinistka i himalaistka Wanda Rutkiewicz oraz Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński, znany wrocławski dziennikarz i działacz społeczny, aktywista na rzecz osób niepełnosprawnych.
-Wybraliśmy osoby znane, ale przede wszystkim związane z Wrocławiem i ważne dla jego historii – tłumaczy Kowalska-Fic. – Zależało nam także, aby zaznaczyć ważne wątki społeczne. Na muralu domalowane zostały trzy młode osoby niosące flagę polską, ukraińską i białoruską. Jest to symbol naszej solidarności z narodami ukraińskim i białoruskim, ale też podkreślenie silnych i ważnych mniejszości narodowych w naszym mieście. W innej części malowidła dodana została postać pielęgniarki z dłońmi ułożonymi w charakterystyczny kształt serca, a obok napis „Covid-19. Dziękujemy medykom”. Jest to taki nasz hołd i podziękowanie za poświęcenie personelu medycznego w trudnych czasach pandemii.
Zapraszamy do zobaczenia muralu „Opowiedzmy Wrocław” na żywo, w Centrum Historii Zajezdnia. Pomimo dopiero zakończonej odnowy, już planowane są kolejne zmiany w Zajezdni, o których z pewnością będziemy informować na bieżąco.
MP
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!