„Nigdy jeden przeciw drugiemu”. 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”
W tym roku przypada 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”, wielomilionowego, pokojowego ruchu, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia. Dla Wrocławia „Sierpień '80” był ważnym momentem w formowaniu tożsamości miasta.
Mottem programu Obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” jest cytat z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w 1987 roku w Gdańsku: «Solidarność — to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim». W organizowanych wydarzeniach chcemy zaakcentować, że to co stało się w Sierpniu '80 mogło odnieść sukces tylko dzięki wspólnotowemu wymiarowi – mówił dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia – 40 lat temu strajkujący tu w zajezdni nie wysunęli własnych postulatów. Postanowili poprzeć te z Gdańska. Tym samym wzmacniając głos kolegów i koleżanek z Wybrzeża.
– W centrum obchodów będą uczestnicy strajku w zajezdni. Uruchamiamy specjalny program zbierania relacji i pamiątek z tego czasu. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy w jakiś sposób brali udział w strajku bądź wspierali strajkujących, by podzieli się z nami swoimi wspomnieniami – zaapelował Marek Mutor.
W komitecie organizacyjnym znajdują się przedstawiciele Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Miasta Wrocław, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kurii Archidiecezjalnej Wrocław. Przewodniczącym komitetu jest Kazimierz Kimso, przewodniczący ZR Dolny Śląsk NSZZ Solidarność.
KOŻ
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!