Od arkusza do wstęgi. 220 lat maszyny papierniczej
Od 25 kwietnia 2019 r. w Centrum Historii Zajezdnia dostępna będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Papiernictwa poświęconą wynalazkowi szczególnemu dla rozwoju cywilizacji, uznawanemu za najważniejsze wydarzenie dla papiernictwa od opracowania w II w. n.e. techniki wyrobu papieru.
Wynalazkiem tym była maszyna papiernicza skonstruowana w 1798 r. przez Nicholasa Louisa Roberta. Genialny francuski konstruktor 18 stycznia 1799 roku na swe urządzenie uzyskał patent. Wystawa ma na celu pokazanie historii maszyny papierniczej w 220. rocznicę jej opatentowania, a przy tym historię zakładów w Cieplicach pod Jelenią Górą, które produkują maszyny papiernicze już od 165 lat.
Maszynowa produkcja papieru to wynalazek, który pozwolił na powszechne wykorzystywanie tego materiału, co miało niebagatelny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez papieru – używając papierowych produktów każdego dnia, nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Na wystawie będzie można poznać trudne początki maszynowej produkcji papieru, porównać osiągi oraz rozmiary dzisiejszych maszyn z ich poprzednikami. Pierwsza maszyna papiernicza, wynaleziona w 1798 r. przez Francuza Louis-Nicolas Roberta w ogóle nie przypominała dzisiejszych urządzeń. Dziś najnowocześniejsze maszyny papiernicze wytwarzają wstęgę papieru o szerokości nawet 12 m, z prędkością dochodzącą do 2.100 m/min. Wydajność urządzeń wytwarzających papiery pakowe sięga 1,6 tys. ton dziennie – podobne ilości w młynie papierniczym należałoby produkować 5-8 tys. lat.
Warsztaty czerpania papieru
Choć profesjonalne czerpanie papieru wymaga wiedzy oraz dużej wprawy, sama metoda nie należy do bardzo skomplikowanych. Warto się o tym przekonać podczas warsztatów, które odbędą się w ramach wernisażu wystawy. Uczestnicy zajęć będą mogli samodzielnie wytworzyć papier metodą znaną od średniowiecza. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania od 25 kwietnia do 12 maja 2019 r. Autorem wystawy jest Marcin Wyszyński. Wstęp wolny.
KOŻ
This page has no English translation. Return to the main menu, please.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!