Oficjalne otwarcie wystawy „Václav Havel i Polska”
Do 5 listopada na placu przed Centrum Historii Zajezdnia można oglądać wystawę „Václav Havel i Polska”. Na 12 planszach pokazana jest droga polityczna Václava Havla w kontekście powojennej historii Czechosłowacji i Polski.
Podczas wernisażu wystawy przywołane zostały wspomnienia Anny Šabatovej, która będąc z Olgą Havlovą w karkonoskim domu Havlów, znalazła tam broszurkę turystyczną z opisem Drogi Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej, która była dostępna bez paszportów dla Polaków i Czechów. Dzięki temu szlakowi w Karkonoszach odbyło się latem 1978 r. pierwsze spotkanie opozycjonistów z PRL i Czechosłowacji.
Dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, podziękował wszystkim podmiotom, które ze sobą współpracowały, aby wystawa mogła powstać. Wspomniał również o „Sile bezsilnych” – jednym z najważniejszych esejów Vaclava Havla. Tekst ten – jak zauważył dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. A wystawa ta jest przede wszystkim o człowieku, o jego twórczości i wpływie na relacje pomiędzy ludźmi.
Dawni działacze Solidarności Polsko-Czechosłowackiej: Zbigniew Janas i Igor Wójcik podzielili się refleksjami na temat swoich kontaktów z Vaclavem Havlem i jego wpływie na ich wybory życiowe.
Autorem wystawy jest Paweł Skrzywanek, natomiast organizatorami są Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (prowadzący Centrum Historii Zajezdnia) we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Zakładem Narodowym im. Ossolińskich.
Wystawa – po zakończeniu jej ekspozycji we Wrocławiu – pojedzie do Ursusa, do Chicago, w przyszłości prawdopodobnie zawita do Pragi.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!