„Opowiadam Wrocław” – spotkanie ze Świadkami Historii
Moje pokolenie to przeżyło. Oby nigdy Was to nie spotkało! – to przesłanie Pani Leokadii Wieczorek mocno wybrzmiało na spotkaniu „Opowiadam Wrocław”, które odbyło się 26 maja w Centrum Historii Zajezdnia.
Historie trzech wrocławianek – Pani Leokadii Wieczorek, Pani Krystyny Gołębiowskiej oraz Pani Dagny Kosiby zarysowały słuchaczom – głównie nastolatkom – obraz przerażających doświadczeń wojennych z perspektywy dziecka, ból straty najbliższych i niełatwe budowanie życia od nowa w powojennym Wrocławiu, który mówczynie opisały zgodnie jako obrócony w gruzowisko.
Mimo, że ta lekcja „żywej historii” była bardzo trudna i bolesna, nie pozostawiła słuchaczy jedynie w smutku. Przekaz do młodzieży, który dobitnie podkreśliła Pani Dagny – „Róbcie wszystko, aby nie było wojny!" pobudził do refleksji nad tym, jak wielkimi wartościami jest pokój i wolność i jak ważne jest, by pamięć o doświadczeniach starszych pokoleń miała wpływ na decyzje podejmowane przez młode.
Projekt „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i Norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej” korzysta z dofinansowania o wartości 1.549.303,02 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.
Celem projektu jest realizacja kompleksowego programu popularyzującego przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi polskiego i norweskiego doświadczenia hitlerowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu we Wrocławiu i Falstad.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!