Premiera książki „Twardziel. Antoni Wójtowicz (1954–2020). Opozycjonista, podziemny drukarz, wydawca”
„Twardziel. Antoni Wójtowicz (1954-2020). Opozycjonista, podziemny drukarz, wydawca” to najnowsza książka z serii wydawniczej „Dolnośląska Solidarność”, której celem jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat postaci związanych z regionalną opozycją antykomunistyczną. Prezentowana publikacja to dwudziesty już tom w cyklu, jednak nie tylko ta okrągła liczba czyni ją wyjątkową.
Antoni Wójtowicz, bohater publikacji, był zarazem współtwórcą tej serii wydawniczej oraz jej wydawcą. Dwudziesty tom w cyklu publikowanym od roku 2012 jest jednocześnie pierwszym, który ukazał się już bez udziału tytułowego „Twardziela”… Autorki ze swadą przybliżają sylwetkę niestrudzonego wydawcy, drukarza podziemia, wrocławskiego antykomunistycznego opozycjonisty, współorganizatora i uczestnika strajków studenckich z 1981 roku.
Premiera książki połączona będzie ze spotkaniem autorskim. Rozmowę z Małgorzatą Wanke-Jakubowską i Marią Wanke-Jerie poprowadzi prof. Włodzimierz Suleja.
Seria „Dolnośląska Solidarność” była wydawana w latach 2012-2020 przez Wydawnictwo „Profil”, którego Antoni Wójtowicz był właścicielem, w porozumieniu z trzema partnerami: Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, Instytutem Pamięci Narodowej (oddział we Wrocławiu) oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”. Po śmierci Antoniego Wójtowicza pozostali partnerzy postanowili kontynuować to dzieło. Wyrazem tej woli będzie podpisanie w czasie premiery publikacji trójstronnego porozumienia o współpracy, której celem będzie dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat dolnośląskiej „Solidarności”.
Centrum Historii Zajezdnia serdecznie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 25 marca o godzinie 17:30.
Antoni Wójtowicz (1954-2020)
Historyk i politolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracownik wrocławskiego Studenckiego Komitetu Solidarności, założyciel i członek władz uczelnianych Niezależnego Zrzeszenia Studentów na uniwersytecie Wrocławskim, do 13 grudnia 1981 roku redaktor miesięcznika „woda na Młyn” i wydawca książek, współorganizator i uczestnik strajków studenckich w 1981 roku, dwukrotnie internowany w stanie wojennym, podziemny drukarz, założyciel i szef Spółdzielni Wydawniczej „Profil”, a od 1990 roku właściciel Wydawnictwa „Profil”.
Małgorzata Wanke-Jakubowska i Maria Wanke-Jerie
Absolwentki matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim, publicystki, specjalistki public relations, liderki opinii. Współtworzyły pierwszy Raport o stanie nauki w Polsce. Autorki dziewięciu książek o bohaterach „Solidarności”. Odznaczone medalami „Niezłomni” (2013) i „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” (2016)
Książki z serii „Dolnośląska Solidarność” do nabycia w Centrum Historii Zajezdnia oraz pod adresem sklep.zajezdnia.org.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!