Projekcja filmu dokumentalnego „Kłodzko – Glatz – Kladsko”
Zapraszamy do obejrzenia nowego filmu dokumentalnego „Kłodzko – Glatz – Kladsko”, który został przygotowany przez czeską organizację „Pamet národa”. Dokument opowiada o czasach powojennych Czeskiego Koutka, kiedy Czesi potraktowani przez nową władzę jako „Niemcy” musieli się stąd wyprowadzić i zwolnić swoje domy dla wysiedlonych z dawnych kresów II RP Polaków.
Czesi w ziemi kłodzkiej zwracali na siebie uwagę już w XIX wieku, gdyż nawet po stu latach panowania pruskiego potrafili przeciwstawić się germanizacji.
„Wszędzie w domu mówiono po czesku, ale w szkole uczyli się niemieckiego” – mówi po czesku Maria Wolska ze wsi Pstrążna, niedaleko Kudowy-Zdroju.
W języku czeskim miejscowość nazywała się Stroužné, ale gdy w 1934 roku rodził się tu jej ojciec, nosiła nazwę Straußeney. Do II wojny światowej ani obywatelstwo, ani granice nie odgrywały w życiu mieszkańców „Czeskiego zakątka” większej roli. Ale po wojnie jako „Niemcy” musieli się stąd wyprowadzić i zwolnić swoje domy dla Polaków, którzy z kolei zostali wysiedleni z terenów dzisiejszej zachodniej Ukrainy, okupowanej przez Związek Sowiecki. Jednak niektórzy zostali na ziemi kłodzkiej, a ich potomkowie nadal czują się Czechami.
Zapraszamy na dwie projekcje:
— 2 grudnia 2022 r. o godz. 11:00 w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej; wprowadzenie: Marek Szajda (Ośrodek Pamięć i Przyszłość)
— 6 grudnia 2022 r. o godz. 16:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 184; wprowadzenie: prof. Piotr Pałys (Uniwersytet Opolski).
Wstęp wolny (na oba seanse)
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!