Publikacja „Obertyn. Opowieści o życiu miasteczka” w sprzedaży
Prezentowana dwujęzyczna, polsko-ukraińska, publikacja stanowi efekt międzynarodowego projektu naukowego, poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego – Obertynowi. Na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień ukazano w niej pamięć Polaków, Ukraińców i Żydów na temat wspólnego życia we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej oraz okoliczności opuszczenia na trwałe domu rodzinnego i rozstania ze sobą w trakcie II wojny światowej i o okresie powojennym.
Opowieści mieszkańców przeplatają się tworząc wspólną narrację o życiu w małym miasteczku na Pokuciu od ok. 1918 r. do końca lat 50. XX w. Materiałem badawczym były pozyskiwane podczas badań terenowych na obszarze Ukrainy oraz w zachodniej i północnej Polsce, relacje świadków historii, jak i odnajdywane podczas szeroko zakrojonych kwerend archiwalnych i bibliotecznych dokumenty, wspomnienia czy fotografie. Publikacja o Obertynie jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji w Polsce i na Ukrainie o trudnych, kontrowersyjnych i traumatycznych kwestiach wpływających również współcześnie na stosunki polsko-ukraińsko-żydowskie, jak m.in.: Holokaust, ataki ukraińskich nacjonalistów na Polaków, czy represje wymierzone przez władze radzieckiej Ukrainy wobec ukraińskich partyzantów. Publikacja jest monografią konkretnego galicyjskiego miasteczka, jednak centralnym jej punktem są mieszkańcy i ich doświadczenia, miasto jest bowiem pretekstem do snucia opowieści o życiu i wpływie XX wiecznych totalitaryzmów na losy zwykłego człowieka.
Cytaty z recenzji:
Przygotowany […] tom przynosi, niemal w ostatniej chwili, mieniący się barwami obraz życia w prowincjonalnym miasteczku polsko-ukraińsko-żydowskim na Pokuciu. Ukazuje on niezwykły świat wielokonfesyjnego i multietnicznego mikrokosmosu przed jego – dla obserwatorów, którzy byli u progu II wojny światowej jeszcze dziećmi, pojmującymi świat w uproszczonych kategoriach – ostatecznym rozpadem. Prof. dr hab. Grzegorz Hryciuk
Oryginalnością wyróżnia się sama idea uczestników projektu, a mianowicie: zorganizować na stronach książki wirtualne spotkanie mieszkańców Obertyna ‒ małego miasteczka na Pokuciu, którzy to mieszkańcy zostali porozrzucani przez XX wieczne burze po różnych zakątkach świata. Prof. Leonid Zaszkilniak
Patronat honorowy nad książką objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Українська Асоціація Усної Історії.
Wydanie publikacji dofinansowano ze środków Fundacja KGHM Polska Miedź i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Publikacja w cenie 45,00 zł do nabycia w stacjonarnym sklepie Centrum Historii Zajezdnia oraz pod adresem: wydawnictwa@zajezdnia.org.
KŻ
This page has no English translation. Return to the main menu, please.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!