Solidarność po piśmie. Dukaj i Bendyk na finał Rememebrance and Future Forum
Pierwsza, wyjątkowa z wielu powodów, edycja Remembrance and Future Forum dobiega końca. 22 października w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się podsumowanie tegorocznego projektu, podczas którego zaprosimy Państwa na niezwykłe spotkanie "Solidarność po piśmie", którego bohaterami będą Jacek Dukaj oraz Edwin Bendyk. Podobnie jak całe tegoroczne Forum, spotkanie odbędzie się w wersji online.
Zbliża się finał trwającej od czerwca w przestrzeni wirtualnej premierowej odsłony Remembrance and Future Forum. Przez ostatnie tygodnie razem z zaproszonymi gośćmi zastanawialiśmy się nad najważniejszymi wyzwaniami i dylematami współczesności, także w kontekście aktualnego kryzysu epidemicznego.
Podsumowaniem tej wielogłosowej dyskusji i będzie spotkanie dwóch wielkich umysłów, Jacka Dukaja oraz Edwina Bendyka w Centrum Historii Zajezdnia. 22 października wezmą oni udział w dyskusji zatytułowanej "Solidarność po piśmie", w której pochylą się nad wymiarami współczesnej solidarności w nadchodzącej, a może już trwającej – erze postpiśmiennej. Wyjściem do dyskusji będzie esej-rzeka "Po piśmie" autorstwa Jacka Dukaj, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie Centrum Historii Zajezdnia w serwisie Facebook.
Ponadto, podczas wydarzenia odbędą się prezentacje projektów zintegrowanych z Remembrance and Future Forum: Europejskiego Forum Młodych im. Bolesława Kominka oraz programu Justice 2.0 realizowanego przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia pracującego nad osądzeniem sprawców zbrodni komunistycznych.
Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor m. in. "Po piśmie", "Czarnych oceanów", "Innych pieśni", "Perfekcyjnej niedoskonałości", "Imperium chmur" oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego "Katedry". Tłumacz-reinterpretator "Serca ciemności" Conrada. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do nagrody literackiej Nike i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie jego powieści "Starość akslotla" Netflix wyprodukował serial "Kierunek: Noc".
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Podczas studiów działał w niezależnych ruchach studenckich, był redaktorem studenckich pism drugiego obiegu. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”. Zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Publikuje także w „Res Publice Nowej”, „Przeglądzie Politycznym”, „Krytyce Politycznej” i „Dzienniku Opinii”. Jest nauczycielem akademickim, wykładowcą w Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych PAN. Został członkiem rady Fundacji Nowoczesna Polska oraz rady programowej Zielonego Instytutu. Od czerwca 2020 jest prezesem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!