Wernisaż wystawy „Kazimierz Moczarski. Życiorys obowiązkowy”
– Historia Kazimierza Moczarskiego jest historią zwycięstwa ludzkiego ducha w sytuacji beznadziejnej. Dlatego też tym bardziej zależało nam na opowiedzeniu Państwu jego losów – mówił dr Marek Mutor podczas wernisażu wystawy „Kazimierz Moczarski. Życiorys obowiązkowy”.
Poprzez życiorys autora „Rozmów z katem” można opowiedzieć nie tylko o dziejach XX-wiecznej Polski, ale także o ludziach których życie naznaczone zostało przez dwa totalitaryzmy – faszyzm i stalinizm. Polska droga do wolności nie byłaby możliwa, gdyby nie siła ducha jednostek takich, jak Zofia i Kazimierz Moczarski.
– Mam przyjemność przywitać Państwa na wieczorze poświęconym historii życia Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza, pisarza i żołnierza Armii Krajowej, któremu dedykowana jest otwierana dziś w Centrum Historii Zajezdnia wystawa – tymi słowami aktor Rafał Królikowski przywitał zgromadzonych na wernisażu.
Wieczór w Zajezdni rozpoczął się od premiery spektaklu „255 dni” w reżyserii Agaty Skowrońskiej. Spektakl na motywach „Rozmów z katem” stworzony został specjalnie na potrzeby wystawy i rozgrywany jest w jej przestrzeni. Kreacje wrocławskich aktorów grających według scenariusza Błażeja Michalskiego pozwoliły widzom przenieść się na chwilę do więziennej celi, w której Kazimierz Moczarski spędził tytułowe 255 dni z hitlerowskim zbrodniarzem SS-Grupenfuhrerem Jurgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta oraz Gustawem Schielke. Poruszający spektakl będzie można obejrzeć jeszcze kilkukrotnie do końca roku w Centrum Historii Zajezdnia. HARMONOGRAM SPEKTAKLI
Na otwarciu wystawy nie mogło zabraknąć jej autora, Jacka Antczaka oraz córki głównego bohatera, Elżbiety Moczarskiej, która dziękując za przygotowanie ekspozycji mówiła – Życiorys, ten los i ta historia są na tyle uniwersalne, że i dziś stanowią odniesienie do teraźniejszości, mogą pomóc odróżnić nam dobra od zła. – Historia Kazimierza Moczarskiego to historia rodzącej się Polski. Jednocześnie jest to historia pozbawiona patosu. Na przykładzie jego życia możemy uczyć się wszyscy, dlatego też ta wystawa nie jest dedykowana dorosłym czy dzieciom, jest dedykowana wszystkim – dodał Jacek Antczak.
Na wystawie, którą można zwiedzać do 29 marca 2020 roku prezentowane są rodzinne pamiątki i wątki wyjątkowej biografii „Rozmów z katem” i jego rodziny. Ekspozycja, której autorem jest Jacek Antczak, została przygotowana we współpracy Centrum Historii Zajezdnia, Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich i miasta Wrocław. Wstęp wolny.
KOŻ
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!