Wernisaż wystawy „Odra most. Odra granica”
Z okazji 25-tej rocznicy powodzi we Wrocławiu, która miała miejsce w lipcu 1997 roku, Centrum Historii Zajezdnia przygotowało wyjątkową wystawę czasową „Odra most, Odra granica”. Podczas dzisiejszego wernisażu gościliśmy jednego z autorów wystawy – dr Dariusza Przybytka, który przygotował na tę okazję specjalne, autorskie oprowadzanie. Całość o godzinie 18:00 otworzył dr Marek Mutor – Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
– Rzadko zdarza się Instytucji zrobić taką wystawę. Mówimy, że mamy tutaj dwa pojęcia: Odra most, Odra granica ale poza tymi dwoma słowami tą wystawę można opisać innymi słowami, oryginał i unikat. Prawie każdy z obiektów który będziemy pokazywać może być tak zdefiniowany. Chociażby z tego względu warto tę wystawę zobaczyć.- powiedział dr hab. Wojciech Kucharski – kurator wystawy.
Unikatowa wystawa eksponuje ważne traktaty i mapy oraz po raz pierwszy zbiera je w jednym miejscu. Te istne dzieła sztuki ukazują Odrę nie tylko jako zabójczy żywioł, ale przede wszystkim rzekę o dużym znaczeniu gospodarczym i politycznym dla historii oraz kultury naszej części Europy. Całość dopełniona nowoczesną instalacją i oprawą świetlną skłania widza do głębokiej refleksji.
– Urzekła mnie ta koncepcja: Odra granica. Odra most. Czas pandemii to moment w którym dość szybko sobie uświadomiliśmy jak bardzo rzeka, jak bardzo te mosty na naszej zachodniej granicy przestały nas dzielić, a jak mocno nas łączą. – powiedział Krzysztof Bramorski – Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga.
Na wystawie, którą można zwiedzać do 11 grudnia 2022 roku prezentowany jest m. in.: Układ z Schengen, traktat i układy graniczne dotyczące linii na Odrze i Nysie, najstarsza mapa Śląska oraz przebieg Odry na mapie Ptolemeusza. Ekspozycja, przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia, zebrała te unikatowe zabytki z ponad 8 różnych Instytucji, Muzeów i Uniwersytetów aby opowiedzieć historię Odry.
Wystawa dostępna sześć dni w tygodniu (od wtorku do niedzieli). Bilety w cenie 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy do nabycia w kasie Centrum Historii Zajezdnia.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!