Wernisaż wystawy „Solidarność. Pomoc. Wolność” w Berlinie
30 sierpnia w Instytucie Pileckiego w Berlinie zostanie otwarta wystawa „Solidarność. Pomoc. Wolność”. Choć jej głównym tematem jest historia NSZZ „Solidarność”, to pojawi się także wątek towarzyszący – solidarność z Ukrainą.
Wystawa opowiada o dziejach związku zawodowego „Solidarność”: jego powstaniu, działalności, a także o wsparciu i pomocy, jakie otrzymywał. Oprócz podstawowych informacji na temat „Solidarności” zwiedzający będą mogli zapoznać się również z historią akcji solidarnościowych oraz komitetów pomocy i wsparcia, które powstawały na całym świecie w reakcji na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.
Ważnym aspektem wystawy jest także zachęta do zastanowienia się nad współczesnym znaczeniem słowa „solidarność” i zadania sobie pytania: Czy dziś wciąż potrafimy być solidarni?
– Wystawa przypomina nam o wieloaspektowości pojęcia „solidarność”, które nierozerwalnie zrosło się z najsłynniejszym polskim związkiem zawodowym. Jak możemy przekonać się, oglądając ekspozycję, nie chodzi jedynie o solidarność między robotnikami, którzy związek zakładali, ani nawet nie o solidarność między Polakami. Solidarność jest ideą, wartością, którą podzielić i wyrazić może każdy, ponadnarodowo. Dziś, w obliczu wojny na Ukrainie, potrzebujemy jej szczególnie, dlatego cieszy mnie, że na wystawie znalazło się miejsce także na okazanie wsparcia tym, którzy w tym momencie tego potrzebują – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
– Wolność i solidarność to dwa nierozerwalnie związane ze sobą pojęcia. Dzięki Solidarności mamy w Polsce wolność. Dzięki solidarności naszych sąsiadów, Solidarność mogła przetrwać w trudnych czasach. Warto przypominać tę historię zwłaszcza teraz, w dobie strasznej wojny w Ukrainie wywołanej przez Rosję. Niech nasza historia będzie inspiracją także dzisiaj – mówi dr Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Współorganizatorami wystawy są: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontakt dla mediów
Marta Sadurska
msadurska@iam.pl
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!