Wirtualny spektakl „Iskry Niepodległej” tylko przez 3 dni we Wrocławiu (29–31 maja)
„Iskry Niepodległej” to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentowane zostały fakty i historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. We Wrocławiu wystawa będzie gościć na parkingu Centrum Historii Zajezdnia od poniedziałku 29 maja do środy 31 maja. Wstęp wolny!
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.
Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania. W projekcie przypomniano historie ponad stu wybitnych postaci. Wszystkie biogramy zaprezentowane są w aplikacji edukacyjnej. Można ją pobrać na swój telefon lub skorzystać z ekranów zamontowanych w naczepie. W głównej opowieści spektaklu prezentowani są m.in.:
Ludwik Hirszfeld – lekarz, do którego najważniejszych osiągnięć naukowych należą opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, wprowadzenie oznaczeń grup krwi: 0, A, B i AB i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego. W 1945 przeniósł się do Wrocławia i został dziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1952 roku utworzył we Wrocławiu Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Jest pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.
Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, na szczycie K2 stanęła jako pierwsza kobieta. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, przy czym większość wejść to pierwsze w historii kobiece lub samotne. Uczyła się w Liceum Ogólnokształcące nr II im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i na Politechnice Wrocławskiej.
Jan Czochralski – wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, która kilkadziesiąt lat później stała się podstawą procesu produkcji układów scalonych.
Jan Szczepanik – wynalazca, zwany „polskim Edisonem” czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Autor wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej, ale jednym z najważniejszych jego osiągnięć było stworzenie łatwej w produkcji kamizelki kuloodpornej.
Irena Sendler – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, działaczka społeczna i charytatywna, która ratowała dzieci z warszawskiego getta.
Mieczysław Bekker – inżynier-naukowiec, z zespołem konstruktorów stworzył dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu Lunar Roving Vehicle (LRV) w ramach programu kosmicznego Apollo.
Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. W Aplikacji ISKRY NIEPODLEGŁEJ można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) zapraszają do poznawania 10 wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore.
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko stworzone przez Biuro „Niepodległa”.
Serdecznie zapraszamy!
Zapisów można dokonywać pod adresem e-mail: wystawa@zajezdnia.org oraz pod numerami telefonów 71 715 96 82 do 83. Maksymalna wielkość grupy wynosi 20 zwiedzających. Wejścia na wystawę odbywają się co pół godziny, a wstęp jest całkowicie BEZPŁATNY. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o jak najszybsze dokonywanie rezerwacji.
Miejsce: parking Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184
Godziny otwarcia:
29 maja – 10:00-18:00
30 maja – 10:00-18:00
31 maja – 10:00-16:00
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!