Wystawa multimedialna „Powstali 1863–64”
Czy kosa była skuteczniejsza niż karabin? Dlaczego rządy Mariana Langiewicza przetrwały jedynie przez kilka dni? Jaki udział miały kobiety w Powstaniu Styczniowym? Jakie jest powiązanie kwiatu nieśmiertelnika z insurekcją z 1863 roku? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące najważniejszego zrywu niepodległościowego w XIX-wiecznej historii Polski można znaleźć na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski „Powstali 1863-64”, poświęconej 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Wystawa odbędzie się od 14 do 25 października na placu Centrum Historii Zajezdnia w godzinach otwarcia.
Ekspozycja, dostępna w języku polskim i angielskim. Składa się z:
– Szesnastu stanowisk opisujących fakty z insurekcji z 1863-1864. Rozpoczynając od przedstyczniowych demonstracji, przebiegu walk, roli wybranych postaci i różnych grup społecznych biorących udział w powstaniu. Kończąc na informacjach o reakcjach światowej prasy na te wydarzenia, modzie epoki powstańczej i pamięci o zrywie. Ta część wystawy jest interaktywna, umożliwiając zwiedzającym samodzielną eksplorację treści historycznych.
– Rotundy prezentującej wybrane aspekty z okresu Powstania Styczniowego w formie multimedialnej i opowiada historie związaną z ruchem insurekcyjnym. Opowieści te są oparte na wspomnieniach, relacjach, źródłach archiwalnych oraz dokumentach.
Podczas zwiedzania istnieje możliwość układania dużych puzzli oraz zbierania pieczęci związanych z powstaniem. Wystawie towarzyszy także pakiet edukacyjny oraz wiele innych form aktywności.
Wstęp wolny.
16 października:
– wernisaż o godzinie 16.30 w Centrum Historii Zajezdnia. W ramach którego odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie;
– szkolenie dla nauczycieli, w godzinach 11.00, 16.30. Zapisy poprzez formularz do 15 października: https://formularz.zajezdnia.org/powstali-1863-64/
Po więcej informacji o projekcie odsyłamy na stronę: https://powstanie1863-64.pl/
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!