Wystawa „Pojednanie dla Europy” w Rzymie
O historii, kulisach powstania i przesłaniu słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. opowiada wystawa „Pojednanie dla Europy”, którą od 18 listopada 2021 r. można oglądać w Instytucie Polskim w Rzymie. Zawarte w liście zdanie „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” miało uleczyć poranione przez II wojnę światową relacje między Polakami i Niemcami. Wystawa „Pojednanie dla Europy” zadaje ważne pytanie o aktualność przesłania polskich biskupów z 1965 r. dla targanego konfliktami i niepewnością starego kontynentu.
List powstał podczas ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II, a jego pomysłodawcą i autorem był wrocławski arcybiskup Bolesław Kominek. Ostatnie badania prowadzone przez historyków z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” potwierdziły to ostatecznie. W 2019 r. zespół pod kierownictwem prof. Wojciecha Kucharskiego odnalazł w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie pierwszą wersję tego pomnikowego dokumentu napisany po niemiecku odręcznym pismem arcybiskupa Kominka. Oryginał listu (maszynopis) z podpisami polskich ojców soborowych znajduje się w archiwum w Kolonii.
Trzeba też zaznaczyć, że list powstał 20 lat po wojnie, w czasie, kiedy Polacy postrzegali Niemców jako śmiertelnych wrogów.
– Wówczas, były to słowa bardzo niezrozumiałe. Rany wojenne były jeszcze świeże. W każdej rodzinie ktoś kogoś stracił, a wspomnienie okupacji niemieckiej było wielką traumą – tłumaczy dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Trzeba też pamiętać, że po stronie niemieckiej bardzo silny był resentyment związany z dawną granicą, czyli z utratą dawnych terytoriów niemieckich.
To dziedzictwo wrogości było jeszcze podsycane przez komunistyczne władze w Polsce. Kościół katolicki w tym czasie miał w Polsce bardzo duży autorytet. Biskupi wiele ryzykowali. Ale zdobyli się na akt, który zasadniczo zmienił nastawienie Polaków do Niemców, a także pomógł zachodnioniemieckiej opinii publicznej przejść drogę do akceptacji nowej granicy na Odrze i Nysie. Wielu badaczy wskazuje, że bez tego listu proces normalizacji stosunków polsko-niemieckich byłby bardzo trudny. Natomiast pojednanie prowadziło do ustabilizowania sytuacji w naszej części Europy, a po upadku komunizmu pozwoliło na szybkie rozszerzenie UE na wschód. Sprawa ta przekracza zatem kontekst jedynie polsko- niemieckich relacji, a dotyczy całej Europy. Jak podkreśla dr Marek Mutor – Przesłanie i historia Orędzia powinny stać się częścią narracji o procesie zjednoczenia Europy po II wojnie światowej.
Wystawa „Pojednanie dla Europy” została objęta patronatem Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie. Jej prezentacji towarzyszyły spotkania oraz dyskusje o wpływie idei Orędzia na współczesną Europę oraz ponadczasowego wymiaru tego listu. Wydarzenia są związana ze starami o wpisanie Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich na listę Znaku Dziedzictwa Europejskiego.
Znak Dziedzictwa Europejskiego jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. Celem Znaku Dziedzictwa Europejskiego jest wzmocnienie u obywateli europejskich, w szczególności u młodych ludzi, poczucia przynależności do Unii Europejskiej, w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego, a także uznanie walorów różnorodności krajowej i regionalnej oraz wzmocnienie wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego. Mając na uwadze powyższy cel, Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które mają silną europejską wartość symboliczną i podkreślają wspólną historię Europy i budowania Unii Europejskiej oraz europejskie wartości i prawa człowieka będące fundamentem procesu integracji europejskiej.
Do chwili obecnej 5 polskich obiektów zostało wyróżnionych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Są to:
1. Unia Lubelska, zawarta między Polską i Litwą w 1569 roku – Kościół p. w. Św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, Kościół św. Trójcy oraz pomnik Unii Lubelskiej w Lublinie.
2. Historyczna Stocznia Gdańska – obiekty związane z powstaniem „Solidarności”.
3. Konstytucja 3 Maja.
4. Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej.
5. Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach (centralne Muzeum Jeńców Wojennych).
Znak Dziedzictwa Europejskiego otrzymało również wrocławskie osiedle WUWA jako część międzywojennego międzynarodowego projektu tzw. Osiedli Werkbundu.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!