Zaproszenie do udziału w projekcie „Visualisations of 20th-century Forced Migrations – Transnational Memory in Pictures and Art”
Wieloetniczne niegdyś tereny Europy Środkowo-Wschodniej pełne są śladów przymusowych migracji, jakie dokonywały się w tym regionie w minionym stuleciu. Dokumentowanie i interpretacja tych śladów mogą pomóc w zrozumieniu tego niezwykle bolesnego rozdziału w historii Europy. Projekt edukacyjny „Visualisations of 20th-century forced migrations – transnational memory in pictures and art” („Wizualizacje migracji przymusowych XX w.”) nie tylko umożliwia podjęcie twórczego dialogu ze źródłami historycznymi, ale także ma na celu uwrażliwienie młodego pokolenia Europejczyków na tę problematykę.
Organizatorzy programu – Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz stowarzyszenie Deutsche Gesellschaft e.V. – zapraszają do udziału w projekcie młodych artystów i badaczy w wieku od 18 do 35 roku życia zainteresowanych rejonami Europy, których historia została naznaczona przez przymusowe przesiedlenia. Mile widziani są studenci i absolwenci uczelni artystycznych lub takich kierunków, jak historia, kulturoznawstwo, antropologia, socjologia, czy dziennikarstwo.
Kandydaci proszeni są o przygotowanie projektu artystycznego lub dokumentalnego, którego celem będzie zbadanie i wizualne opracowanie źródeł związanych z przymusowymi migracjami. Centralnym motywem tegorocznej edycji będzie II wojna światowa, a nawet nieco szerszy okres lat 1933-1949. Badania przeszłości rejonów dotkniętych obecnymi działaniami wojennymi mogą zawierać odniesienia do wojny na Ukrainie.
Projekty mogą analizować i/lub artystycznie interpretować świadectwa przymusowych migracji w formie:
– fotografii dokumentalnej lub prasowej (amatorskiej i profesjonalnej)
– fotografii artystycznej
– fotosów
– nowel graficznych i komiksów
– rysunków, plakatów, grafiki, kolaży, obrazów
Uczestnicy otrzymają jednorazowy grant w wysokości około 600 Euro, a także opiekę mentorów z kręgów akademickich i artystycznych.
Projekt rozpocznie się od interdyscyplinarnych warsztatów w Berlinie, które odbędą się w dniach 29 czerwca – 2 lipca 2022 r. Uczestnicy zapoznają się z akademickimi i artystycznymi metodami opracowywania świadectw wizualnych i będą mieć możliwość prezentacji, przedyskutowania i oceny swoich koncepcji. Kolejnym etapem będzie okres indywidualnej pracy i badań.
Seminarium podsumowujące projekt, połączone z prezentacją i ewaluacją powstałych prac, odbędzie się w listopadzie 2022. Rezultaty zostaną udostępnione publiczności na platformach internetowych. Oprócz przygotowania materiałów wizualnych uczestnicy będą mieli za zadanie stworzenie krótkich opisów projektów.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 czerwca 2022. Kandydaci proszeni są o przesłanie zgłoszeń w języku angielskim, w jednym pliku pdf zawierającym:
1. dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres e-mail oraz nazwę uniwersytetu/organizacji (jeśli dotyczy)
2. jednostronicowy życiorys
3. opis projektu (maks. 500 słów)
4. list motywacyjny (maks. 500 słów)
5. zdjęcie lub ilustrację nawiązującą do projektu wraz z krótkim opisem (maks. 3 zdania)
Zgłoszenia przyjmuje dr Vincent Regente: vincent.regente@deutsche-gesellschaft-ev.de
Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie ENRS
Pytania dotyczące projektu prosimy kierować do dr Annemarie Franke: annemarie.franke@enrs.eu lub dr. Vincenta Regente: vincent.regente@deutsche-gesellschaft-ev.de
„Visualisations of the 20th century forced migrations – transnational memory in pictures and art” jest wspólną inicjatywą Europejskej Sieci Pamięć i Solidarność (ENRS) i Deutsche Gesellschaft e.V. Pozostałymi partnerami programu są: Gedankendach, Sieć Ziem Zachodnich i Południowych, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Projekt finansują Pełnomocnik RFN ds. Kultury i Mediów oraz Instytut Federalny ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowo-Wschodniej (BKGE).
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!