Gala konkursu „A co z wartościami?” za nami!
28 listopada w Centrum Historii Zajezndia odbyła się uroczysta gala finałowa I edycji konkursu dla młodych artystów „A co z wartościami?” zorganizowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundację OK.ART.
– W tym miejscu opowiadamy głównie o historii. Zdałem sobie jednak sprawę, że trudno mówić o historii, pomijając wpływ na nią sztuki. Dlatego też bardzo się cieszę, że mogliśmy włączyć się w ten artystyczny konkurs dla młodych ludzi, którzy szukali w swoich pracach odpowiedzi na to trudnie pytanie „a co z wartościami?” – mówił na rozpoczęciu gali dr Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Tematem pierwszej edycji konkursu dla młodych artystów było stworzenie pracy malarskiej lub fotograficznej dotyczącej próby dotarcia do uniwersalnych wartości. Konkurs miał stać się przyczyną do poszukiwania odpowiedzi o wartości w dzisiejszych czasach, a wielkie zainteresowanie nim potwierdziło, że udało się zachęcić artystów do próby rozważenia w swych pracach pytania o „rzeczy ważne”.
– Pytanie konkursowe w zamierzeniu miało być pytaniem otwartym, pozbawionym ram. Cieszę się, że prace, które zostały nadesłane na konkurs były pełne wolności, wyrazistej samodzielności tych młodych twórców. – dodał Mariusz Mikołajek z Fundacji OK.ART, który wręczał także nagrody wyróżnionym artystom.
Dzisiejsze gala finałowa konkursu była także wernisażem prac wyróżnionych prac. Do 13 grudnia 2019 r. na terenie Centrum Historii Zajezdnia prezentowane będą dwie wystawy pokonkursowe: wystawa malarstwa w foyer oraz wystawa fotografii w galerii wystaw zmiennych.
Wyróżnienia w kategorii malarstwo:
– Klaudia Krzosek za obraz pt. Nadzieja
– Darya Hancharova za obraz pt. Osobowość 6
– Emilia Garbień za obraz pt. Autoportret zwielokrotniony
– Magdalena Bogdan za obraz pt. Modląca się
– Martyna Piasta za obraz pt. Dzieciarnia XXI
III miejsce – Filip Popławski za obraz pt. Bez tytułu I
Filip Popławski urodził się w 1995 r. w Olsztynie, jest absolwentem Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
II miejscie – Paulina Bobak za obraz pt. Spędźmy ten czas razem
Paulina Bobak urodziła się 1996 r., jest studentką grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia malarstwo, grafikę oraz rysunek.
I miejsce – Radosław Jastrzębski za obrazy pt. Chciwość; Jutro, Rodzina.Dodatkowo obraz pt. Rodzina otrzymał nagrodę specjalną Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
Radosław Jastrzębski urodził się w 1987 r. w Ostrołęce. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza oraz w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Jest członkiem i założycielem streetartowej grupy Aves – artists.
Wyróżnienia w kategorii fotografia:
– Agnieszka Kot za zdjęcie pt. Nie-ta-lalka
– Dominik Tkaczyk za cykl zdjęć pt. Kod Postępu
– Adam Juszkiewicz za zdjęcie pt. Oni
III miejsce – Katsiaryna Kardash za zdjęcia pt. Formowanie.
Katsiaryna Kardash jest studentką Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku grafika i architektura wnętrz. Z pochodzenia jest Białorusinką, z zawodu – folklorystką. W swoich pracach inspiruje się tradycjami ludowymi, próbując połączyć dwa światy przeszłość i współczesność, dziedzictwo i przyszłość.
I miejsce ex aequo – Natalia Godek za serię fotografii pt. Babunia oraz Adam Żądło za cykl fotografii pt. Rodzina.
Natalia Godek urodziła się 1998 roku w Jaśle. Ukończyła liceum plastyczne w Rzeszowie ze specjalizacją projektowanie graficzne. Obecnie jest studentką szkoły filmowej w Łodzi na kierunku fotografii.
Adam Żądło urodził się w 1993 roku; jest artystą audiowizualnym, absolwentem Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w animacji, fotografii i filmie. W swojej twórczości łączy doświadczenie z pracy na roli z wiedzą naukową i najnowszymi technologiami. Czynnie wspierał koła naukowe zajmujące się konstruowaniem cyborga i badaniem przestrzeni kosmicznej. Jest zwycięzcą, finalistą i uczestnik kilkudziesięciu międzynarodowych festiwali, konkursów i wystaw.
Dziękujemy za udział w I edycji konkursu pt. „A co z wartościami”.
Inicjatorem konkursu był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk.
Konkurs zorganizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fotorelacja z gali finałowej konkursu
KOŻ
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!